Ubavka savetuje ministra Kanade

0

Ubavka Mitić postala je jedan od članova Ekonomskog saveta u Kanadi

 

Ekonomski savet čini 16 privrednika i akademskih stručnjaka koji se povremeno sastaju s ministrom i daju preporuke za rešavanje poreskih, privrednih i finansijskih pitanja. Prihvatili su simboličnu platu od jednog dolara, uz nadoknadu putnih i drugih osnovnih troškova. Cilj uključivanja privrednika iz oblasti maloprodaje i trgovaca u taj savet je smanjenje cena, što je jedan od interesa premijera Stivena Harpera pred izbore 2015. godine.

"Pošto je naš cilj da uravnotežimo budžet i eliminišemo deficit 2015. godine, važno je da čujemo glas vodećih kanadskih biznismenai ekonomskih inovatora", izjavio je ministar Oliver.

 

Jake veze sa Srbijom

Rođena u Sarajevu, Ubavka Mitić je do svoje 22. godine većinom živela u Beogradu, odakle se pre 40 godina odselila u Kanadu i postala Rebeka Mekdonald.
Ipak, veze su ostale jake i ona pomaže i Srbe u Kanadi, i Srbiju. Pre dve godine darovala je 200.000 dolara fondaciji "Ana i Vlade Divac" za izgradnju stanova za izbeglice koje godinama žive u kolektivnom centru u Krnjači.
Rebeka Mekdonald je 2002. proglašena za privrednicu godine u
Kanadi, a svake godine od 2003. do 2007. bila je proglašavana za
najbolju izvršnu direktorku kanadskih kompanija.
Pre pet godina dobila je međunarodnu nagradu "Horacio Alger" i članica je istoimenog kluba koji okuplja 300 moćnih
ljudi iz Severne Amerike, uključujući i neke bivše američke predsednike.
Rebeka Mekdonald je i osnivač Centra za reumatoidni artritis i
imunološke bolesti bolnice Sinaj u Torontu kojoj je poklonila tri miliona dolara.

Vlada i Ministarstvo finansija planiraju da 2015, posle sedam godina budžetskog deficita, stvore suficit od 3,7 miliona kanadskih dolara.

Deficit je na kraju fiskalne godine, okončane 31. marta 2014, bio veći od 16 milijardi dolara.

Ekonomski savet kao savetodavno vladino telo osnovan je decembra 2008. u jeku globalne finansijske krize i recesije. Sprovodeći svoj Akcioni plan, vlada premijera Stivena Harpera bolje je odgovorila na krizne izazove nego većina drugih razvijenih zemalja, uključujući i realni bruto domaći proizvod koji je danas znatno veći nego pre recesije.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here