U stručnim školama malo migranata

0

Naime, dok je udeo dece kojoj nemački nije maternji jezik u osnovnim školama u 2012/13 školskoj godini iznosio 26 procenata, u stručnim školama je to slučaj sa 12 procenata.

 

Slaba podrška roditelja

Takođe se navodi i slabo poznavanje sistema zanatskog obrazovanja kao i slaba podrška roditelja, što može da vodi ka negativnom imidžu zanata kao i tome da se prijave šalju prekasno. Prema mišljenju autora, takođe i visoka finansijska atraktivnost poslova pomoćnih radnika opredeljuje mnoge da ne nastave školovanje, već pribegnu ovim poslovima.

Prema mišljenju autora ove studije Helmuta Dornmajera i Sabine Novak, razlozi za mali broj učenika migrantskog porekla u privredi se ne mogu tačno utvrditi, ali je mišljenje da znanje nemačkog jezika ima u tome važnu ulogu.

Različite ankete u preduzećima koja nude zanatsko obrazovanje su međutim pokazale da "znanje nemačkog nije presudno, jer, kako se ističe, mnogi mladi migrantskog porekla pored toga što dobro vladaju nemačkim govore i još jedan jezik".

Autori smatraju da mladi migrantskog porekla nisu zastupljeni u zanatskom obrazovanju zbog nedostatka informisanosti, kao i specifične naklonosti određenim obrazovnim mogućnostima. Kao mogući razlozi se takođe navode i strah odnosno poteškoće zanatskih preduzeća u odnosu na kulturološke razlike ili birokratski zahtevi prilikom zapošljavanja stranaca.

Uočeno je da se broj dece kojoj nemački nije maternji jezik znatno smanjuje posle osmog, odnosno devetog razreda. Dok u osmom razredu on iznosi 21,2 procenta, u desetom je to slučaj sa 15,1, a u dvanaestom 12,4 procenta, što nije ni polovina broja u prvom razredu, koji iznosi 25,6 procenta.

Najveći udeo dece, odnosno omladine koja nemački ne koristi u svakodnevnoj upotrebi, beleži se u trgovačkim školama i iznosi 53,4 procenta, trgovačkim akademijama 28,3 procenta, tehničkim i komercijalnim srednjim školama 20 i privrednim srednjim školama 17 procenata, kao i poljoprivrednim srednjim i višim stručnim školama – jedan procenat.

Studija je pokazala da rano napuštanje školovanja dece migrantskog porekla ne pokazuje rodne razlike, te se ovaj trend beleži kako kod dečaka tako i kod devojčica.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here