Z. M.

U Srpskoj kući u Podgorici, u sali “Petar Lubarda” svečano je otvorena izložba o Mini Karadžić, autorke prof. Svetlane Matić iz Beča.

Govoreći o značaju porodice Karadžić u Beču, ambasador Srbije u Crnoj Gori Nebojša Rodić istakao je značaj Minin i njenu saradnju sa ocem, naglasivši da je autorka kroz istraživački rad i panoe, osvetlila njen lik i delo, koji su bili, nažalost, nepoznati srpskoj javnosti.

Govorio je o doprinosu Matićeve u očuvanju srpskog jezika i nacionalne kulture, koju baštini i napomenuo da ju je predsednik Srbije Aleksandar Vučić odlikovao zlatnom medaljom za zasluge na Sretenje, prošle godine.

Matić se zahvalila ekselenciji na uspešnoj  saradnji, a prisutne je obavestila da je ambasador Rodić otkrio spomen-ploču Mini Karadžić, na jednoj od zgrada u Beču, gde su Karadžići živeli, a pored biste njenog oca Vuka.

Istakla je da je izložbu dizajnirao Dušan Borisavljević. Osvrnuvši se na Minin lik i delo, autorka izložbe je posebno naglasila Mininu ljubav prema književnosti, njen umetnički talenat, jer je naslikala preko 50 portreta, ulja na platnu, akvarela i da je uz Katarinu Ivanović, naša prva slikarka.

Bila je poliglota i prevodila je srpske narodne pesme i umotvorine na nemački jezik. Svirala je klavir. Vodila je celokupnu Vukovu korespodenciju sa preko 300 istaknutih ličnosti toga doba i bila njegov lični sekretar. U Vukovu kuću su dolazili, između ostalih, Jernej Kopitar, koji je brinuo o Mininom napredovanju i učenju srpskog jezika, jer ga je savladala sa 15 godina, prota Mateja Nenadović, patrijarh Josif Rajačić, crnogorski knez Danilo, Miloš Obrenović, Njegoš, Đura Daničić, Branko Radičević, koji se upisao u Minin Spomenar pesmom “Pevam danju, pevam noću”, slikari Uroš Knežević, Steva Todorović, Aksentije Marodić i mnogi drugi.

Sarađivala je sa Braćom Grim, istoričarem Leopoldom Rankeom, Milicom Stojadinović Srpkinjom, pesnicima Zajdlom i Augustom Franklom, koji je Mini posvetio pesmu, videvši je kako vodi kolo u srpskoj narodnoj nošnji, na Slovenskom balu u Beču 1847. godine, u organizaciji Miloša Obrenovića, a na kome je bilo preko 3000 zvanica. Za tu priliku, po narudžbini Miloša Obrenovića, Johan Štraus Mlađi je komponovao “Srpski Kadril”, koji  se izvodi svake godine na Svetosavskom balu u Beču.

Pokrovitelj i organizator ove kulturne manifestacije, bio je ambasador Rodić, koji je izložbu i zvanično otvorio.

Ovom kulturnom događaju, prisustvovali su predstavnici diplomatskog kora, pisci, likovni umetnici, novinari i mnoge druge značajne ličnosti iz javnog života bratske Crne Gore.

Postavku izložbe će svi zainteresovani moći da vide do kraja aprila.

Ova i izložba o Milici Stojadinović Srpkinji, nakon Podgorice, biće prikazana u Srpskoj kući u Beranama, Nikšiću i Srpskom kulturnom centru “Patrijarh Varnava” u Beranama.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here