"Istovremeno, Srbija dočekuje ovaj dan sa razočaranjem nakon nedavne preporuke Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) da izbeglicama iz Hrvatske prestane izbeglički status. Ovakvom preporukom zanemaruje se stvarni položaj izbeglica i izbegavaju brojni nerešeni problemi", navodi se u saopštenju Komesarijata.
Oni su dodali da je "u vreme najveće izbegličke krize, Srbija pružila utočište za čak 618.000 izbeglica".
"Od nekadašnjih 700 kolektivnih centara, koji su pružali utočište za oko 60.000 ljudi, u Srbiji i dalje postoji njih 23 u kojima boravi 1.650 korisnika, većinom interno raseljenih osoba", kazali su.
Komesarijat je najavio "bolje dane za izbegličke porodice koje žive u neadekvatnom smeštaju", jer će zahvaljujući Regionalnom stambenom programu Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije, 16.780 najugroženijih porodica u Srbiji dobiti krov nad glavom.
U periodu od 2008. do 2014. godine, Komesarijat je obezbedio 6.864 trajnih rešenja za izbeglice i interno raseljene, donacijom 4.274 paketa građevinskog materijala, otkupom 1.166 seoskih kuća sa okućnicom, donacijom 346 montažnih kuća, izgradnjom 927 stambenih jedinica namenjenih socijalnom stanovanju u zaštićenim uslovima i 151 stambena jedinica za zakup sa pravom otkupa. U istom periodu donirano je 5.778 paketa za ekonomsko osnaživanje.
Ukupna vrednost Regionalnog stambenog programa četiri zemlje iznosi 584 miliona evra, a Srbije 335 miliona evra.
Linta: Bez rešavanja problema izbeglih nema trajnog mira
Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta izjavio je danas, uoči Svetskog dana izbeglica, da u Srbiji živi 700.000 raseljenih i da bez rešavanja njihovih problema ne može da se uspostavi trajni mir na Balkanu.
"Sve dok im se ne vrate njihova imovinska prava, ne procesuiraju ratni zločinci i ne reši pitanje nestalih, na ovim prostorima neće biti moguće uspostavljanje trajnog mira, niti uzajamnog poverenja", kazao je Linta novinarima u Skupštini Srbije. On je naveo da je od 700.000 izbeglih u Srbiji oko 300.000 proteranih iz Hrvatske, 200.000 iz Bosne i Hercegovine i isto toliko sa Kosova.
"Pozivam i predstavnike međunarodne zajednice da utiče da se ovi problemi stave na sto", kazao je Linta. |