U Srbiji više od 18.000 beskućnika

0

Primarni beskućnici žive i po 10 godina na ulici
 

Po rečima autorke, studija je nastala s ciljem da skrene pažnju javnosti na fenomen beskućništva i podstakne društvene aktere kao što su mediji, nevladine organizacije i donosioce odluka na zajedničko delovanje u postizanju održivog rešenja, piše ”Danas”.

 

”Pokušala sam da iza popisnih podataka dođem do marginalizovanog pojedinca i načina na koji je moguće izvršiti njegovu integraciju u društvo. Ljudi koji pripadaju kategoriji beskućnika osećaju se odbačenim, stigmatizovanim i kriminalizovanim od većine što ih dodatno isključuje iz zajednice”, rekla je Bobićeva.

 

Kako je ukazala, primarni beskućnici žive i po 10 godina na ulici.

 

”Pojam beskućnika obuhvata one koji nemaju adekvatan krov nad glavom, izvore prihoda kao i korisnike prihvatilišta, svratišta i sigurnih kuća, istakla je Bobićeva. Publikacija pokazuje da je najveći broj beskućnika registrovan u Beogradu i iznosi nešto više od 7.100 lica. Prednjače gradske opštine Novi Beograd (1.575), Palilula (1.025) i Čukarica (755). Među beskućnicima broj muškaraca i žena je skoro podjednak. Najmanje beskućnika registrovano u Vojvodini. U Novom Sadu ih ima 623, a u Nišu 775”, istakla je ona.

 

Prosečna starost beskućnika je 38 godina, prosečna starost žena koje pripadaju ovoj kategoriji stanovništva je 39,5 godina, a muškaraca 36,7 godina. Pomoćnik direktora Republičkog zavoda za statistiku Zoran Jančić rekao je da je publikacija "Beskućnici" jedna od prvih koja taj fenomen obrađuje u celini, a na osnovu popisnih podataka.

 

”Autorka je analizirala socioekonomske, demografske i druge karakteristike te kategorije stanovništva, pružajući na taj način osnov za kreiranje adekvatne politike koja će se baviti njihovim položajem”, ocenio je Jančić.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here