Gotovo svaka druga osoba u EU ima putnički automobil, a u Srbiji svaka treća, navodi biznis.rs
Prosečan broj putničkih automobila po stanovniku u Evropskoj uniji u 2021. godini porastao je sa 0,53 na 0,57, pokazuju podaci Zavoda za statistiku EU (Eurostat) za 2021. godinu.
Najviše automobila u EU na 1.000 stanovnika imali su Poljska (687) i Luksemburg (682), a najmanje Rumunija (400) i Letonija (404).
Podaci pokazuju da su države članice iz zapadnog dela EU zabeležile veće stope motorizacije (putnički automobili na 1.000 stanovnika) od država centralne i istočne EU. Međutim, na regionalnom nivou, postojale su značajne razlike u vlasništvu automobila unutar Evropske unije.
Iz Eurostata napominju da, iako su regionalne stope često povezane sa ekonomskom situacijom, na njih mogu uticati i specifične okolnosti. Na primer, visoka stopa motorizacije u Dolini Aoste (Italija) ima veze sa povoljnim poreskim pravilima.
Eurostat je dao podatke i za pojedine zemlje koje nisu članice EU. Tako Srbija ulazi u kategoriju država iz Evrope koje imaju manje od 400 putničkih automobila (324) na 1.000 žitelja.
Posmatrano po regionima, najviše automobila na 1.000 stanovnika bilo je u Beogradu (378), sledi region Šumadije i Zapadne Srbije sa 317, zatim Vojvodina (310), dok je najmanje putničkih vozila na 1.000 građana registrovano u regionu Južne i Istočne Srbije (289).
Od zemalja bivše Jugoslavije, u Severnoj Makedoniji evidentirano je 231 putničko vozilo na 1.000 stanovnika, u Hrvatskoj 465, a u Sloveniji 564. Podaci za Crnu Goru nisu dostupni.
Sve je veći porast broja putničkih vozila u Rumuniji. Najveću prosečnu godišnju stopu rasta broja putničkih automobila na 1.000 stanovnika, u periodu od 2001. do 2021. godine među članicama EU, imala je Rumunija (5,4 procenta), a sledi Poljska sa 4,5 odsto.
Na suprotnom kraju skale su Malta i Holandija, Španija, Francuska, Italija, Belgija, Austrija, Nemačka, Luksemburg i Švedska, koje su registrovale prosečne godišnje stope rasta ispod jedan odsto.
Generalno su baltičke, istočne i centralnoevropske zemlje EU zabeležile veći rast od zapadnih zemalja Evropske unije tokom navedene dve decenije.
Najviše komunalnih vozila ima u Andaluziji. Kada se posmatraju komunalna vozila (kamioni, tegljači i specijalna vozila, isključujući prikolice i poluprikolice), ne postoje sistematske razlike između zapadnih i istočnih regiona EU.
Učešće komunalnih vozila u ukupnom broju drumskih vozila u regionu zavisi od više faktora. Među njima su regionalni transportni sistemi i infrastruktura za različite vidove transporta tereta, kao što su auto-putevi, železničke linije, luke i aerodromi.