Slučaj Lane P, osmogodišnje devojčice nađene u kadi prepunoj ostataka hrane u stanu u beogradskom Mirijevu, u kojoj ju je držao otac Uroš P, šokirao je Srbiju. Neverovatno je da je Lana bila nevidljiva za sistem, a da ju je policija našla tek kada je Uroševa emotivna partnerka, prijavljujući njegovo nasilništvo, progovorila i o Lani.
Branko Ružić, ministar prosvete, ocenio je da su svi odgovorni za činjenicu da je devojčica bila nevidljiva za sistem. Ministarstvo za brigu o porodici je pokrenulo kontrolu rada centara za socijalni rad u opštinama Palilula i Zvezdara. ali se i samo našlo među šest institucija čiju je kontrolu rada zatražio Zoran Pašalić, zaštitnik građana. Taj postupak je pokrenuo da bi se utvrdilo ko je sve u tom lancu bio odgovoran za stanje devojčice.
– Činjenica je da devojčica nije išla u školu, a da je lokalna samouprava dužna da, kada dete treba da krene u prvi razred, do kraja februara obavesti školu koja je dužna da, u slučaju da dete nije upisano, 15 dana pre nastave, obavesti lokalnu samoupravu – istakao je Zoran Pašalić.
U Autonomnom ženskom centru (AŽC) smatraju da odgovornost za sve što je Lana preživela leži na sistemu, počevši od policije, Centra za socijalni rad, suda, tužilaštva, zdravstvenih i obrazovnih ustanova, kao i lokalne samouprave, ali i svih ustanova koje su zadužene za edukaciju profesionalaca koji postupaju. Vanja Macanović iz AŽC ukazuje da se zna da se za upis maloletnog deteta traži izvod iz matične knjige rođenih.
– Ako pretpostavimo da na izvodu piše da je jedan roditelj delimično lišen roditeljskog prava i da će predškolska ili školska ustanova tražiti od drugog roditelja presudu da mu je dete povereno na staranje, onda ne iznenađuje što je otac verovatno izbegavao ustanove u kojima bi mu tražili presudu o poveravanju – ukazala je ona.
I deca su žrtve
Zoran Pašalić traži da se deca u zakonu tretiraju kao žrtve nasilja čak i u slučajevima kad ga nisu direktno doživela, već su bila posmatrači.
– Ako dete gleda nasilje, bez obzira na to da li su u pitanju roditelji ili partneri, otvara se drugi krug nasilja i identifikuje se ili sa nasilnikom ili sa žrtvom, i onda tome kraja nema – rekao je Pašalić.
Stalna opravdanja
U AŽC ukazuju da će se u Srbiji slučajevi zlostavljanja i ubistava žena i dece ponavljati sve dok se svi u sistemu zaštite utrkuju u tome da se u svojim saopštenjima što pre opravdaju kako nije njihova krivica i ne preuzimaju odgovornost za svoje nepostupanje ili pogrešno postupanje.