Na konferenciji za novinare u Vladi Srbije na kojoj je predstavljena primena programa "Škole bez nasilja", Obradović je rekao da nasilja ima i da su mu izložena deca različitih uzrasta, ali i da taj projekat "apsolutno daje rezultate".
Istraživanje Instituta za psihologiju sprovedeno u 116 škola pokazuje da 73 odsto dece voli da ide u školu, ali i da 65 odsto bar jednom u tri meseca iskusi neki oblik nasilja, rekao je Obradović.
"Cilj projekta je da se nasilje potpuno iskoreni ili bar da se smanji", naveo je ministar i dodao da će škole koje se uključe u program dobiti po 4.500 evra za spovođenje projekta.
Direktorka Unicefa u Srbiji Judita Rajhenberg kazala je da je u program "Škole bez nasilja" uključeno 196 škola iz 70 opština u Srbiji i u tim školama u kojima je program spoveden većina dece se oseća sigurnije.
"Pravovremeno uočavanje nasilja daleko je delotvornije od kazne", kazala je ona i dodala da više pažnje treba posvetiti učenicima završnih razreda osnovne škole.
Snežana Savić iz Statedžik marketinga kazala je da je primena programa najviše efekata dala u prepoznavanju nasilja. Prema njenim rečima, 16 odsto učenika kaže da ostaje bez pomoći kada se žali nastavniku, a 25 ako se obrati vršnjacima.
Autor knjige "Nasilje u školama" Dragan Popadić kazao je da je Srbija među zemljama u svetu sa nižim stepenom nasilja u školama i da je nasilje u školama različito zastupljeno – ponegde je 80 odsto učenika izloženo, a negde manje od 30.
To zavisi od veličine škole, socijalano-ekonoskog razvoja, lokacije škole, a na agresiju kod dece utiče i tolerisanje nasilja u društvu i to što je u medijima značajno zastupljeno, kazao je on.