Rubini, prvi ekonomista koji je predvideo veliku krizu 2008. godine, upozorava da se zbog nejednakosti u bogatstvu i prihodima u mnogim zemljama raširio ekonomski princip: "pobednik uzima sve", koji koristi samo elitama i izobličuje politički sistem.
"Novi nacionalizam" u ekonomiji uzima razne oblike: trgovinske barijere, imovinski protekcionizam, protivljenje stranom investicionom kapitalu.
Politike favorizuju domaće radnike i firme, anti-imigracione mere, kapitalizam države i nacionalizam resursa – navodi Rubini.
On upozorava na uspon populističkih, antiglobalizacijskih, antiimigracionih i, u nekim slučajevima, otvoreno rasističkih i antisemitskih stranaka.
U SAD, navodi Rubini, vlada sistem legalizovane korupcije u kojem velike korporacije daju neograničene sume novca izabranim funkcionerima.
Na tržištima u zemalja razvoju stvari su često još jednostavnije: lokalni oligarsi neometano dominiraju i ekonomijom i politikom.
Rubini kao primer jačanja "novog nacionalizma" uzima rezultate nedavnih izbora za Evropski parlament, na kojima su posebno dobro prošle desničarske partije.
Širenje nacionalne mržnje i govor usmjeren protiv EU u modi su u Francuskoj, Holandiji, Britaniji, a evroskeptični glasovi sa desnice sve su jači i u Italiji i Nemačkoj.
Ekstremna desnica u SAD potpuno je preuzele Republikansku stranku, koja ima uverljivu većinu u Predstavničkom domu Kongresa.
Nacionalizam se, navodi Rubini, ponovo pojavljuje i u Aziji, a posebno je vidljiv u politici novih lidera Kine, Japana, Južne Koreje, Indije, Tajlanda, Malezije i Indonezije.
Zbog štete koju je izazvala "velika recesija", najrazvijenije svetske ekonomije osuđene su na stagnaciju, a tržišta u razvoju suočena su sa teškim ekonomskim problemima.
To je idealno tlo za "cvetanje" ekonomskog i političkog nacionalizma – smatra Rubini, a prenose ekonomski portali.