Na sajtu Agencije navedeno je da će podaci o imovini funkcionera u Srbiji uskoro biti dostupni javnosti, pošto istekne rok od četiri, pet dana za prijave koje su poslate preporučenom poštom. Imovinsku kartu bilo je moguće Agenciji dostaviti i lično.
Protiv funkcionera koji ne budu u roku prijavili imovinu biće podnete prekršajne prijave, dok ih, shodno zakonu, za eventualno dostavljanje lažnih podatka očekuje zatvorska kazna od šest meseci do pet godina.
|
Funkcioneri koji obavljaju više funkcija moraće uskoro da se izjasne koju će zadržati, jer će, kako je najavljeno iz Agencije, tokom februara biti napravljen spisak funkcija koje nisu u sukobu interesa. Podaci o imovini funkcionera, političara, ministara, gradonačelnika…biće objavljeni na sajtu Agencije, a građani će imati uvid u njihovu imovinu i dve godine po prestanku funkcije.
Sudije i tužioci koji nisu reizabrani neće morati da podnose Agenciji izveštaje o imovini i prihodima, niti da traže saglasnost za obavljanje drugih poslova, a od podnošenje imovinskih karti izuzeti su i predsednici akademija nauka i prodekani fakulteta.
Prijave imovine i prihoda izuzeti su i odbornici lokalnih skupština, članovi upravnih i nadzornih odbora na lokalnim nivoima i u institucijama, čiji je osnivač pokrajina i republika, koji za taj posao ne primaju naknadu