Analitičari se u ovim procenama oslanjaju na iskustvo: naime, kada je 1989. proradio vulkan Mount Redoubt na Aljasci i kada se zbog velike količine izbačenog pepela umalo nije srušio jedan avion kompanije KLM, otkazano je na hiljade letova, a ekonomska šteta iznosila je 160 miliona dolara. Sada se procenjuje da je vulkan na Islandu izazvao veće gubitke u avio svetu i to samo dva dana po izbijanju haosa na evropskim i svetskim aerodromima.
Evropska organizacija za kontrolu bezbednosti vazdušnog saobracjaja "Eurokontrol" objavila je u petak da je vazdušni prodstor zatvoren za civilne letove iznad 11 zemalja Evrope – Irske, Velike Britanije, Belgije, Francuske, Holandije, Danske, Švedske, Norveške, Finske, Estonije i Nemačke. |
Operativni direktor Centra za aviosaobraćjaj azijsko pacifičke regije u Sidneju Derek Sadubin tvrdi da bi izgubljeni prihodi avioprevoznika zbog kolapsa izazvanog erupcijom islandskog vulkana mogli da iznose oko milijardu dolara, a otkazani letovi pogodiće oko šest miliona putnika, prenela je agencija Blumberg.
"Za normalizaciju vazdušnog saobraćaja biće potrebno više dana, čak i ako se već danas objavi da je opasnost prošla, što je malo verovatno", smatra Sadubin.
Putnici otkazanih letova imaju pravo na kompenzaciju, izjavio je član Evropske komisije za saobraćaj Siim Kalas, naglasivši da se kompenzaciju isplaćuje u "slučaju vanrednog stanja zbog više sile".
Putnici, kako je pojasnio, imaju pravo na toplu hranu, napitke, smeštaj, ali i na povraćaj novca za neiskorišćene karte ili izmenu maršrute leta.
Zemlje južne Evrope, iako za sada nisu pogođene pepelom iz islandskog vulkana, otkazuju subotnje letove zbog problema u drugim zemljama. Prema podacima atinskog međunarodnog aerodroma "Elefterios Venizelos", za subotu je otkazano 48 poletanja i 37 sletanja, dok je u petak otkazano više od 80 letova. Međunarodni aerodrom u Larnaki, na Kipru, objavio je otkazivanje sedam dolazaka, ali su brojni odlasci još neizvesni. Aerodrom u Sofiji je otkazao pet linija iz evropskih zemalja, a skopska vazdušna luka tri.
Ne gube samo avio kompanije…
Avio kompanije imaju velike gubitke, ali su i druge kompanije veoma pogođene. Naime, njihovi zaposleni su "zaglavljeni“ na aerodromima, mnogi sastanci su otkazani, ugovori ne mogu da budu potpisani… Zastoj zbog oblaka vulkanske prašine oseća se u svim sferama poslovnog života, tako da svi gube…
A pobednici su…
I dok avio kompanije vode borbu sa tužbama putnika, njihovim smeštajem i vraćanjem novca za kupljene karte, neki profitiraju. Naime, kompanije za drumski, železnički i morski transport imaju pune ruke posla. Tako je, na primer, kompanija "Eurostar“ koja prevozi putnike između Velike Britanije i Francuske, zbog neviđenih gužvi, danas, prvi put u istoriji, izdala obaveštenje u kome moli putnike koji nemaju rezervaciju da ne dolaze na stanicu.