Pixabay.com
Foto: Ilustracija

Ona narodna izreka, “Posle Svetog Ilije sunce milije”, ne važi ovog avgusta, koji je doneo Srbiji i Zapadnom Balkanu još jedan jak toplotni talas koji je nazvan Lucifer.

Pogodio je područje cele zemlje sa temperaturom u nekim gradovima i do 41 stepen, pa su 13. i 14. avgust registrovani kao dva najtoplija dana u ovom mesecu od kada se vrši merenje. Upaljen je crveni meteo-alarm koji označava vrlo opasno vreme, a tako će biti sve do nedelje 18. avgusta kada će se temperature spustiti za oko pet stepeni Celzijusovih.

Spas u vodi

Republički hidrometeorološki zavod je upozorio građane na izuzetno visoke temperature tokom cele sedmice, od 35 do 41 stepen Celzijusa, a prema njihovim podacima je 41 stepen zabeležen u popodnevnim satima u Loznici i Ćupriji. U ostalim gradovima temperatura se kretala od 37 do 40 stepeni Celezijusovih.

– Nepodnošljivo, najčešća je reč koja se može čuti proteklih dana. Naročito od onih koji nisu otišli na odmor već su Lucifera dočekali u svom gradu. Stanovnici Beograda kažu da izlaze iz kuće baš ako moraju i gledaju da u nabavku namirnica idu rano ujutru i uveče.

Toplota i suša uticala je i na biljni i životinjski svet, pa su mnogi izneli posude sa vodom ispred zgrada i u parkove, kako psi lutalice i ptice ne bi uginuli od žeđi. Spas od vrućina mnogi su potražili na Adi Ciganliji, popularno nazvanoj, beogradsko more, a puna su jezera i krcati bazeni, ne samo u Beogradu, već i širom Srbije. U srpskoj prestonici se pojavio i novi vid rashlađivanja ljudi, umivanje i kvašenje u fontanama i na česmama, samo da se izdrži dok se ne stigne kući.

U centru prestonice, kafići pod klimom su prepuni, bašte samo ukoliko imaju vodeno hlađenje.

Čekajući osveženje

Građani najčešće kažu da čekaju toliko željeno osveženje, ali ono stiže tek krajem vikenda.

Da je vrelo i pakleno, potvrda je činjenica da je u Beogradu 39 stepeni, a proteklih dana već u sedam ujutru, beležio 28 stepeni i u utorak bio najtopliji grad u Evropi. Do kraja sedmice biće i tropskih noći. Ni iza ponoći temperatura ne pada ispod 27 stepeni, a tek se, u četiri ujutru, spusti na 24, a već u sedam ujutru bude 28 stepeni.

Slično je i u Novom Sadu, gde popularna plaža Štrand na Dunavu privlači neuobičajeno veliki broj kupača za radni dan. Gradski oci su se setili kako da pomognu građanima, pa je preduzeće Vodovod i kanalizacija postavilo cisterne sa pijaćom vodom na najprometnijim lokacijama u gradu radi osveženja tokom vrelog dana. U Sjenici je, zbog visoke temperature, proglašena vanredna situacija.

– Dugotrajna suša je izazvala probleme u vodosnabdevanju stanovništva i napajanju stoke – navodi se na sajtu opštine i dodaje da su vojska i opština Čajetina obezbedili cisterne za meštane opštine Sjenica kako bi olakšale borbu sa sušom, da je JKP Vrelo dopremalo vodu u najudaljenija mesta, ali nedovoljno za sva sušom pogođena sela.

Vrele tačke

Rekord u regionu drži Zenica u BiH sa 42,6 stepeni zabeleženih prošlog utorka, pokazuju podaci na stranici Ogimet. Sledi Ajdin u Turskoj, pa Ćuprija sa 41,6, gradovi u Turskoj i Grčkoj, pa na šestom mestu Skoplje sa 41,3 i kao sedmi Mostar sa 41,2 stepena. Prema podacima stranice Ogimet, gledano prema 2.819 mernih stanica, deset najtoplijih gradova u Evropi je iz našeg regiona, Turske i Grčke.

Vruće i na planinama

U sredu je gorelo nebo i zemlja, a već u deset ujutru, temperatura je u Nišu već bila na 35. podeoku. U Ćupriji i Banatskom Karlovcu je bilo 34, u Beogradu 33, a u svim ostalim gradovima temperatura se kretala oko 32-33 stepena. Među planinama, Zlatibor je u 10 pre podne bio rekorder sa 29 stepeni, na Crnom vrhu je bilo 26, a na Kopaoniku 25 stepeni.

Smokve potiskuju šljive

U selima su meštani potražili spas u hladu i daleko od svojih oranica. Ne izlaze danju da rade, samo poliju, koliko mogu, biljke da se ne osuše.

Kako reče jedan od seljana, “biće da bolje uspevaju smokve nego šljive” u Srbiji. I, zaista, sve je vidnije sušenje zimzelenog drveća, naročito onog koje je tokom čitavog dana na suncu i visokoj temperaturi.

Preporuka lekara

Ekstremni vremenski uslovi mogu predstavljati ozbiljan rizik po zdravlje, pa Gradski zavod za javno zdravlje preporučuje onima koji imaju u porodici decu, trudnice i strarije od 60 godina, kao i osobe sa hroničnim zdravstvenim tegobama, da temperature u stanu drže maksimalno do 30, a noću na 24 stepena. Treba gasiti svetla i uređaje koji se ne koristite, jer podižu temperaturu, danju spustiti roletne, a tokom noći, dom rashladiti otvorenim prozorima.