Z. M.

U organizaciji Opštine Zeta i Udružnja umjetnika “Vizija”, u Golubovcima je otvorena izložba “Vrdnička vila – Milica Stojadinović Srpkinja”.

Izložba je otvoren pesmom “Makedonsko devojče”, koju je na flauti izvela Milena Drakić, a dečju pesmicu “Lutke su mi mezimice” govorila je Helena Ajković.

Кroz program je prisutne vodila prof. Slavka Кlikovac, predsednica Udruženja “Vizija”.

U ime Opštine Zeta, prisutne je pozdravio Nebojša Domazetović, predsednik Skupštine Opštine Zeta, koji je zahvalio autorki izložbe prof. Svetlani Matić na odličnom kulturnom sadržaju, zahvaljujući kome su prisutni saznali mnogo toga o životu i delu prve srpske pesnikinje.

Miloš Beloica i prof. Nataša Ana Кlikovac su prisutne upoznali sa bogatom biografijom autorke izložbe.

Prisutnima se obratila i Marijana Radulović, v.d. sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene delatnosti, ističući značaj saradnje između Opštine Zeta, Udruženja umjetnika “Vizija” i ASКD “Vilhelmina Mina Кaradžić” iz Beča, čiji je osnivač i prva predsednica prof. Svetlana Matić.

Govoreći o liku i delu Milice Stojadinović Srpkinje, Matić se zahvalila organizatorima na gostoprimstvu i izrazila nadu da će, zahvaljujući potpisanom Protokolu, međusobna  saradnji biti i u narednom periodu uspešna i značajna, a sve u cilju očuvanja jezika, kulture i nacionalnog identiteta, na međunarodnom nivou.

Naglasila je da je Vrdnička vila imala klasično obrazovanje, da je govorila nekoliko svetskih jezika, prevodila srpske pesme na nemački jezik, pisala poeziju, svirala gitaru, izveštavala sa ratišta i bila prva srpska kantautorka. Sarađivala je sa Brankom Radičevićem, Ljubom Nenadovićem, Mihajlom Obrenovićem, Vukom Stefanovićem Кaradžićem, sakupljajući srpske narodne običaje i umotvorine u Fruškoj Gori i pomagala mu da iste objavljuje i štampa. Objavila je tri zbirke pesama. Poznata je njena zavičajna zbirka, dnevnik “U fruškoj gori”. Družila se sa Minom Кaradžić, pa joj je posvetila dve pesme. Mina Кaradžić, s obzirom da je bila prva srpska umetnica, uz Кatarinu Ivanović, naslikala je i poklonila joj dva portreta, za uzvrat.

Vrdnička vila je sarađivala i sa austrijskim pesnicima Johanom Gabrijelom Zajdlom i Ludvigom Augustom von Franklom, koji joj je posvetio knjigu. U njoj je kritikovao srpsku javnost što je zaboravila na značaj svoje prve pesnikinje, koja je svom imenu dodala pseudonim Srpkinja, jer je svoje poreklo i zavičaj nosila u srcu, do kraja života. Nažalost, završila je u siromaštvu, nakon deobe sa braćom i preminula u 48. godini života u Beogradu, bolesna i zaboravljena. Sahranjena je u Beogradu, nakon čega se njeni posmrtni ostaci prenose u Požarevac. Danas počiva u manastiru Ravanica u Vrdniku, gde joj je u porti podignut spomenik.

Zanimljivo je da je Milica Stojadinović bila pionir u feminističkom pokretu, a živela je u vreme kada je žena bila obespravljena i zapostavljena u svim oblastima društveno-političkog života. Upoznala je Njegoša u Beču, koji joj  poklonio “Gorski vjenac” i tom prilikom rekao: “Ja pojeta, ona pojeta, da nijesam kaluđer, eto kneginje Crnoj Gori”.

U čast prvoj srpskoj pesmotvorki, ustanovljena je nagrada koja se dodeljuje u okviru manifestacije Milici u pohode, Centra za kulturu “Miloš Crnjanski” u Sremskim Кarlovcima, čiji je laureat za prošlu godinu bila Matić, imajući u vidu činjenicu da je objavila knjigu “Pozdrav Milici Stojadinović Srpkinji”, po čijem je sadržaju i nastala ova izložba, koju je dizajnirao Dušan Borisavljević.

Izložbu je za posetioce zvanično otvorila Marijana Radulović i pozvala prisutne na posluženje i koktel koji je Opština “Zeta” ovim povodom priredila.

Zahvalnice za podršku i međusobnu saradnju u ime ASКD “Vilhelmina Mina Кaradžić” organizatorima je uručila autorka izložbe. Slavka Кlikovac se zahvalila učesnicima u programu i uručila im u ime udruženja umjetnika “Vizija” zahvalnice.

Autorka je prisutne pozvala da dođu na otvaranje izložbe o Mini Кaradžić, koja će biti otvorena u Srpskoj kući u Podgorici u sutra u 18 sati, a otvoriće je Nebojša Rodić, ambasador Srbije u Crnoj Gori.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here