Ukoliko novi zakon bude usvojen, biće zatvoreno na hiljade restorana i klanica, a svako ko bi bio uhvaćen da jede kućne ljubimce bio bi kažnjen globom do 5.000 juana (450 dolara) ili sa 15 dana zatvora.
Restorani koji bi i dalje na svojim menijima imali jela od psećeg ili mačijeg mesa morali bi da plate kaznu od 500.000 juana.
Biće, takođe, uspostavljen posebni telefonski broj na koji će građani moći da prijavljuju eventualne prekršioce zabrane.
Pseće meso, koje važi za meso posebne arome, konzumira se u Kini već hiljadama godina. Gulaš od psećeg mesa je naročito popularan na hladnom severu zbog toga što, kako se veruje, "zagreva krv". Pojedina jela od psećeg mesa se čak nalaze na popisu kulturnog nasleđa.
Meso mačaka je, pak, sve popularnije na jugu zemlje. Čorba nazvana "Borba zmaja i tigra", koja se priprema od mačjeg i zmijskog mesa, jedno je od najomiljenijih specijaliteta ovog dela Kine. Potražnja za ovim jelom je tako velika u gradu Gondžu da mačke moraju da se uvoze iz drugih provincija.
Sve uticajnija srednja klasa, koja polako poprima zapadnjačke navike čuvanja kućnih ljubimaca, pobunila se protiv klanja pasa i mačaka. Pokrenute su i mnoge akcije, među kojima su onlajn peticije koje potpisuju na desetine hiljada ljubitelja životinja. Ubrzo nakon objavljivanja vesti da se priprema zakon o zabrani, kineski Internet portali počeli su da se pune komentarima korisnika. Dok jedni podržavaju zabranu, smatrajući da je konzumiranje psećeg mesa varvarski čin, drugi joj se protive, navodeći da Kina ne treba da slepo sledi zapadnjačke vrednosti. |