Kod naselja Betine u Hrvatskoj uočena je takozvana kompas meduza za koju stručnjaci upozoravaju da se nipošto ne sme dirati, jer dodir ove životinje može izazvati žarenje i teške opekotine.
Chrysaora hysoscella, poznata i kao kompas meduza, vrsta je koja živi u obalnim vodama Atlantskog okeana i Sredozemnog mora. Pojavljuje se i u blizini obala Velike Britanije, Irske i Turske. Ono što je karakteristično za ovu meduzu je žuto-smeđi klobuk koji podseća na kompas koji može da poraste i do 30 centimetara u prečniku, a lovke do jedan metar dužine.
Ovaj tip meduze ima 24 lovke koje su podeljenje u tri grupe po osam. Ove životinje se kreću uglavnom pomoću morskih struja, prenosi Morski.hr. Iako se u proletnim mesecima mogu javiti u nešto većem broju, mali broj jedinki doživi polnu zrelost i preživi do leta.
Pretpostavlja se da kompas meduze uglavnom umiru pre nego što dočekaju godinu dana. Ova vrsta pripada grupi meduza koje poseduju žarne ćelije na svojim lovkama i kontakt s njima može izazvati teške opekotine na koži.
Kompas meduza u moru se orijentiše i održava ravnotežu pomoću senzorskih ćelija nazvanih statocisti, a pigmentirane mrlje omogućavaju meduzi percepciju promene svetlosti. Hrane se zooplanktonom, a prirodni neprijatelji su joj morske kornjače i riba Veliki bucanj.