U Francuskoj, Nemačkoj, Španiji i Velikoj Britaniji u ovoj godini registrovano je 20.000 smrtnih slučajeva koji se povezuju sa toplotnim talasima zabeleženim u tim zemljama, pokazuje najnoviji izveštaj organizacije Vorld Veder Atribjušen.
Od Pariza do Londona temperature koje su zabeležene ove godine dostizale su 40 stepeni i više, a naučnici koji se bave klimatskim promenama iz pomenute organizacije su utvrdili da bi tako visoke temperature bile praktično nemoguće bez klimatskih promena, javlja Rojters, a prenosi Tanjug.
Toplotni talas iz 2003. godine izazvao je više od 70.000 smrtnih slučajeva širom Evrope, uglavnom u Francuskoj i naveo mnoge zemlje da primene mere kao što su sistemi ranog upozoravanja, otvaranje klimatizovanih škola i slično.
– Ovaj i slični akcioni planovi možda su delimično ublažili uticaj toplotnih talasa 2022. godine, ali je broj smrtnih slučajeva i dalje veći od očekivanog – rekla je istraživač Kloi Brimikomb sa Univerzitetu u Gracu u Austriji.
Ona je za Rojters rekla da smatra ovaj toplotni talas najupečatljivijim od 2003. godine.
Svetska meteorološka organizacija saopštila je ovog meseca da se Evropa zagrejala više nego dvostruko u odnosu na ostatak sveta u poslednje tri decenije, dok je služba EU za praćenje klimatskih promena Kopernikus saopštila da je leto 2022. godine bilo najtoplije koje je zabeleženo.