ZCZC
ŠŠ
TANJUG 30E330 1834 3004
EKOS:SVET-ODRASLI-MORTALITET
SIJETL, 30. aprila (Tanjug) – Sida, pušenje i gojaznost neutrališu napredak učinjen na planu dužeg života odraslih, pa je u poslednje dve decenije u čak 37 zemalja zabeleženo povećanje stope mortaliteta te populacije, upozoravaju stručnjaci s američkog Vašingtonskog univerziteta u Sijetlu.
Promena trenda smrtnosti odraslih od devedesetih godina verovatno je dobrim delom posledica pandemije side i velikog povećanja mortaliteta u zemljama iz sastava bivšeg ŠSR-a, ističu američki stručnjaci, a prenosi Rojters.
Ohrabruje podatak da je poslednjih decenija došlo do znatnog smanjenja mortaliteta žena u Južnoj Aziji. To je 1970. godine bio region sa najvećim rizikom od smrti kod žena mlađih od 60 godina, a do 2010. taj rizik je smanjen za 56 odsto.
Na globalnom nivou je između 1970. i ove godine rizik smrtnosti u odraslom dobu opao među ženama za 34, a među muškarcima za 19 odsto.
SAD, u kojima 60 odsto odraslog stanovništva ima višak kilograma ili je gojazno, su u poslednjih dvadeset godina pokvarile svoju poziciju i na listi smrtnosti žena i na listi mortaliteta muškaraca.
Dok su 1990. po smrtnosti žena bile na 34. mestu, danas su na 49. Po smrtnosti muškaraca Amerika je pre dve decenije bila na 41. mestu, a sada je na 45. – iza Čilea, Tunisa i Albanije.
U istom periodu smrtnost odraslih, i muškaraca i žena, je u Južnoj Koreji opala za 50 odsto.
Vođa istraživanja dr. Kristofer Mari navodi da se obično naglašava samo važnost smanjenja smrtnosti među decom. Svake godine u svetu pre navršene pete godine umre 7,7 miliona dece.
Dr. Mari ističe da istovremeno pre navršene 60. godine umire tri puta više odraslih – gotovo 24 miliona.
"Prevencija prerane smrti odraslih je za globalnu zdravstvenu politiku isto tako važna kao i unapređenje preživljavanja dece", smatra dr. Mari.