sud u Italiji oslobodio za bilo kakvu odgovornost u pranju para
U pokušaju da dokažu neosnovane optužbe tužilaštva u italijanskom gradu Bariju da je Stanko Subotić švercovao cigarete u ovu zemlju i zarađeni novac "oprao", pravosudni organi u Italiji kontaktirali su vlasti nekoliko evropskih zemalja. Međutim ni u jednoj od njih nije nađen nijedan trag da je Subotić prao novac ili bio deo nekih kriminalnih aktivnosti. Posle višegodišnjeg procesa u Italiji, pošto je tužilaštvo tražilo oslobađajuću presudu, sud je i doneo takvu odluku i oslobodio Subotića za bilo kakvu odgovornost u pranju para.
"Istrage su vođene u Švajcarskoj, Crnoj Gori, Kipru, Lihtenštajnu, SAD i još nekim državama. Međutim nikakvih dokaza o kriminalnoj aktivnosti nije bilo", piše u sudskim spisima suda u Bariju.
Pozivi perverznjaka
Kupio avione za |
Zbog međunarodnog zida sankcija, koje su ukinute tek januara 2001. godine, u Crnoj Gori je nastala situacija da međunarodna zajednica dozvoljava uvoz pojedinih roba u ovu zemlju, među kojima i cigarete, ali nije postojala mogućnost bankarskog plaćanja iz Srbije i Crne Gore, zbog prekinutih finansijskih tokova. Svi privredni subjekti u Crnoj Gori morali su svoje obaveze da plaćaju gotovim novcem u inostranstvu do 2001. godine. Zbog toga su i tražene informacije iz ovih zemalja, da bi se utvrdilo da li je preko njih, odnosno Subotićevih firmi, opran novac iz Crne Gore zarađen švercom cigareta od 1997. do 2000. godine. Rezultati su bili više nego iznenađujući. Istraga na Kipru pokazala je da nikakvog pranja novca nije bilo.
"Istraga tužilaštva, carine i Jedinice za borbu protiv pranja novca na Kipru završena je 2008. godine i potvrđeno je da ni Subotić, niti njegove kompanije Dulnjić
, Maluk , Njellesldž i Funrick Enterprises , nisu optuženi pred nadležnim sudskim vlastima Kipra za pranje novca za period od 1997.- do 2000. godine", rezultati su istrage poslate sudu u Bariju.
ŽMEĐUNAS:Firme oduzete pa vraćene
Isti rezultate dobijeni su i od vlasti u Švajcarskoj, koje su privremeno oduzele Subotićeve firme Codex
i Maluk sa kompletnom imovinom i dokumentacijom, kako bi se proverilo da li je preko njih opran novac.
"Na osnovu provera navedeni iznosi odnose se na kompenzacione transakcije između Crne Gore i Subotića radi kupovine aviona za Crnu Goru, koje im je stavio na raspolaganje. Najverovatnije je Crna Gora u cilju kompenzacije duga prenela Subotiću i kompanijama Codex i Maluk iznose koje su kriminalne organizacije iz Italije dugovali Crnoj Gori na ime dažbina za tranzit cigareta. U ovom momentu nemamo dovoljno indicija koje bi dozvolile pretpostavku da je Subotić znao ili mogao znati da je novac države Crne Gore mogao poticati od kriminalnih organizacija. Nemamo ni dovoljno indicija da tvrdimo da je Subotić član pomenutih kriminalnih organizacija ili da je sa njima u kartelu ili znao da je novac poticao od njih", zaključak je Adrijana Etvina, tužioca Švajcarske.
U Lihtenštajnu su istražitelji takođe otklonili sumnje u optužbe tužilaštva u Bariju. I tamo su Subotićeve firme privremeno oduzete, dok se ne provere sumnje tužilaštva u Bariju da je preko njih opran novac. Posle četvorogodišnje istrage 2008. godine ove firme, kao i firme u Švajcarskoj, vraćene su Subotiću.
"Istrage koje su vodili Javni tužioci Švajcarske i Lihtenštajna na zahtev tužilaštva u Bariju pokazale su potpuno neosnovanim tvrdnje iz optužnice da je Subotić član kriminalnog udruženja i da je obavljao pranje novca kriminalnog udruženja", može se pročitati iz spisa ovog predmeta u sudu u Bariju.
ŽMEĐUNAS:Proveravali i telefonske pozive
Da bi tužilaštvo u Bariju pokušalo da potkrepi svoje sumnje, proveravani su i telefonski pozivi sa Subotićevog švajcarskog telefona u Italiju. Utvrđeno je da se on čuo sa poslovnim partnerima, ali da ne postoji "nijedan njegov kontakt sa osobom optuženom ili povezanom sa optužbama za pranje novca", piše u sudskim spisima ovog predmeta u Italiji.
Subotićeva odbrana u sudu u Bariju objasnila je da su njegove kompanije bile zvanični distributeri cigareta za zemlje Balkana, ali ne marki cigareta koje su se prodavale na italijanskom tržištu, koje su bile predmet istrage šverca. Transakcije novca od legalne prodaje cigareta bile su uslovljene spoljnim zidom sankcija, pa su morale da budu fizički, u gotovom novcu, iznesene iz Crne Gore na strane bankovne račune radi plaćanja obaveza. Na kraju, tužilaštvo nije pribavilo nijedan dokaz da je Subotić imao i jedan kontakt sa nekom od osoba optuženim u Italiji za šverc cigareta.
"Osnovna postavka optužnice prema kojoj je Subotić prao novac za kriminalnu organizaciju koja je švercovala cigarete ne postoji, jer nema bilo kakve veze optuženih za to i Subotića, što je potvrdio i sudski veštak", objasnila je Subotićeva odbrana u sudu u Bariju.
Takođe sudski veštak je objasnio da ne postoji bilo kakav podatak da je Subotić podizao gotovinu iz švajcarskih banaka i prebacivao za Crnu Goru, kao ni da je to činjeno njegovim avionima.
Posle višegodišnje istrage tužilaštva u Bariju, procesa u Italiji, tužilaštvo je tražilo oslobađanje Subotića, a sud je februara 2013. godine za pranje novca zarađenog švercom cigareta iz Crne Gore za Italiju.