Turska će još dugo vidati rane koje je iza sebe ostavio razorni zemljotres, ali život mora da ide svojim tokom. Posle potresa već se čuje dilema: da li odložiti predsedničke i parlamentarne izbore koji bi trebalo da budu održani za tri meseca. U vladi i opoziciji još su primetno uzdržani i za sada do kraja ne otkrivaju svoje karte.
U javnosti se postavlja pitanje mogu li se izbori organizovati u sadašnjoj haotičnoj situaciji. U deset provincija stradalo je više od 40.000 građana, mnogi su ostali bez krova nad glavom, bez puteva, škola, bolnica, hiljade beskućnika je privremeno sklonište našlo u drugim delovima zemlje. Uništeno je ili oštećeno skoro 90.000 zgrada i stanova, zemljotres je manje ili više pogodio deset miliona ljudi. Pritvoreno je više od 240 vlasnika građevinskih firmi, koji su osumnjičeni da nisu poštovali propise prilikom podizanja zgrada koje su se sada srušile kao kule od karata.
Predsednik Redžep Tajip Erdogan najavljuje da će u martu početi masovna gradnja porušenih zgrada. U međuvremenu beskućnicima će biti obezbeđen privremeni smeštaj pod šatorima ili u iznajmljenim stanovima.
– Potrebno nam je vreme da podignemo hiljade kuća i prateću infrastrukturu – kaže predsednik, ali još izbegava da se izjasni da li će pokrenuti postupak za odlaganje glasanja, pošto je u deset provincija proglašeno vanredno stanje.
Prema Ustavu, izbori mogu biti pomereni samo u vreme ratnog stanja, o čemu odluku donosi parlament. Dakle, u tome treba da učestvuju i opozicione stranke.
Prema saznanju vladi bliskog “Sabaha”, Erdogan i vodeći političari vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP) sedam su sati iza zatvorenih vrata razgovarali o situaciji u zemlji posle zemljotresa. Oni su zaključili da na izbore treba izaći kada je dogovoreno, 14. maja, kao i da sada treba uložiti sve napore kako bi se obnovile provincije koje su razorene u zemljotresu, saznaje pomenuti list pozivajući se na svoje izvore.
A u javnosti se mogu čuti različite ideje. Predsednica Dobre partije Meral Akšener smatra da izlazak na birališta treba pomeriti samo do sredine juna, kada je inače trebalo da se redovno održe.
U međuvremenu, na sastanku lidera šest opozicionih stranaka (Nacionalna alijansa), koji je održan prošlog vikenda, optužili su vladu da je bila neefikasna i da je produbila krizu, pošto je iz pružanja pomoći isključila opoziciju i nevladin sektor. Kako se najavljuje, oni će formirati zajedničku komisiju koja treba hitno da predloži mere za oporavak područja pogođenih zemljotresom. Predsednik Erdogan će pokušati da sadašnju vanrednu situaciju iskoristi da popravi inače poljuljane političke pozicije svoje partije. U tome već ima iskustva. Njegova Partija pravde i razvoja prvi put je došla na vlast posle zemljotresa koji je 1999. godine razorio grad Izmit i provinciju Koadželi na obalama Mramornog mora, kada je stradalo 17.000 građana.