Facebook
Aljbin Kurti sa turskim dronom "bajraktar"

Predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Skupštine Srbije Milovan Drecun izjavio je da je izgradnja fabrike municije na Kosovu protivna Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244 i upozorio da je naoružavanje vojske na Kosovu najvažniji činilac ugrožavanja bezbednosti i opstanka srpskog naroda.

Drecun je za RTS rekao da Priština, potpisivanjem sporazuma o izgradnji fabrike municije sa turskim državnim proizvođačem odbrambene industrije, protivno Rezoluciji SB UN 1244, vojno-tehničkom sporazumu, pokušava da pokrene namensku industriju i proizvodnju za vojne potrebe na Kosovu.

Dodao je da prva fabrika treba da bude za proizvodnju municije, za poluautomatsko, automatsko i drugo, pešadinsko naoružanje.

– Plan je da do 2027. godine mogu da iz sopstvene proizvodnje podmire potrebe Kosovskih snaga bezbednosti koje od 1. januara naredne godine ulaze u treću fazu reorganizacije, odnosno transformacije u nekakvu vojsku Kosova, sa tom streljačkom, pešadijskom municijom, i da mogu da uđu u projektovanje dronova. Dakle, da imaju određenu autonomiju sa nabavkom municije – naglašava Drecun.

Ukazuje da je da je sva ta municija potrebna za potrebe Kosovskih snaga bezbednosti koje i mimo prvobitnog plana treba do 2027. godine da imaju oko 5.500 više pripadnika u okviru KBS.

Međutim, kaže da ne treba zaboraviti da postoje i druge oružane formacije kao što je policijska služba, specijalne parapolicijske jedinice i da sve njih treba podmiriti municijom.

– Oni 2027. planiraju da uvedu i služenje obaveznog vojnog roka, što će svakako povećati potrebu za tom municijom. A onda imate i koncept sveobuhvatne odbrane koje je Priština usvojila, koji kaže da će do 2030. godine, između ostalog, biti obučeno 50.000 građana Kosova i Metohije za rukovanje vatrenim oružjem – objašnjava Drecun.

Podseća da je Priština prošle godine povećala budžet na više od 200 miliona evra, a da je za ovu godinu on smanjen na 150 miliona, ali da će se u narednom periodu videti koliko od tog novca ide na kupovinu naoružanja.

Međutim, ukazuje da pored budžeta, postoji Fond za bezbednost i donacije.

– U toj trećoj fazi nabavljaju vazduhoplovna sredstva, odnosno helikoptere, zatim trupnu protivvazduhoplovnu odbranu, onda sredstva za protivoklopnu borbu, zatim dronove koje već imaju, “bajraktare” – precizira Drecun.

Ne veruje da će se u novoj fabrici proizvoditi turski “bajraktari”, jer je to suviše složen sistem, da bi turske kompanije bile spremne da to rade na Kosovu.

– Oni imaju pet “bajraktara” nabavljenih, to jesu udarni dronovi, koji mogu da nose oružje i pored izviđačkih aktivnosti mogu i borbeno da deluju, ali pored toga imaju i ove izviđačke dronove. Ovde se radi o projektovanju dronova. Turska pokušava da u potpunosti izgradi kapacitete lažne države Kosovo – naglašava Drecun.

Dodaje da je Turska, pored Velike Britanije, Albanije, Nemačke jedan od glavnih pomagača koja pruža i logističku podršku i u smislu naoružanja, odnosno borbenih oklopnih vozila, transportera.

2 COMMENTS

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here