U slučaju sporova unutar Islamske zajednice Crne Gore (IZCG), koje ona sama nije u stanju da reši, za arbitražu je zadužena Islamska zajednica Turske. To je precizirano sporazumom koji su 30. januara 2012. potpisali tadašnji premijer Crne Gore Igor Lukšić i reis Islamske zajednice Crne Gore Rifat Fejzić. Ovim dokumentom predviđeno je da IZ Turske, ako bude zatražena njena pomoć, predlog rešenja na poverljiv način dostavi Vladi Crne Gore.
Za ovu odredbu u sporazumu saznalo se tek nedavno, nakon što je Odbor IZCG u Rožajama isključio Abdurahmana Kujevića, poznatog hafiza i pomoćnika muftije sandžačkog Muamera Zukorlića. Između ostalog, Kujeviću je zamereno da je nipodaštavao IZ Crne Gore i da je, osnivajući u Rožajama institucije Islamske zajednice iz druge države (Srbije), ugrozio jedinstvo IZ Crne Gore.
Deo vernika u Crnoj Gori stao je, međutim, na stranu Kujevića, smatrajući da je njegovo isključenje neopravdano i da je njegovo angažovanje u Novom Pazaru i zalaganje da IZ Crne Gore bude deo IZBiH nije štetno po IZ Crne Gore.
Pošto su se strasti u IZ Crne Gore ozbiljno uzburkale, neki se već pozivaju na odredbu u sporazumu i smatraju da bi turski reis već trebalo da reaguje. Međutim, u IZ Crne Gore smatraju da su sposobni da sami rešavaju unutrašnje stvari i da nema nikakve potreba za intervencijom bilo koga sa strane. Postavlja se i pitanje: da li je, kada su Lukšić i Fejzić sastavljali sporazum, Islamska zajednica Turske uopšte konsultovana i da li turski reis uopšte zna da je on "ovlašćen" da rešava sporove u IZ Crne Gore.
Predsednik Bošnjačke demokratske zajednice (BDZ) u Crnoj Gori Hazbija Kalač smatra da se radi o raritetu i presedanu u pravnoj teoriji i pokušaju ograničavanja slobode IZ u Crnoj Gori. Kalač ne veruje da je IZ Turske konsultovana pre sastavljanja ovog sporazuma, niti zna: zašto je za arbitra odabrana baš IZ ove države, a nije, recimo, IZBiH ili neke druge susedne zemlje. Na ovo pitanje, uprkos insistiranju crnogorskih medija, nisu odgovorili ni nadležni u Vladi Crne Gore.
Podrška Fejziću
|