"U delu od Negotina ka Kladovu na dva mesta satanje je danas najkritičnije i gde je nivo vode porastao od jutros. Tu pokušavamo da postavimo pumpe i očekujemo dve jake pumpe iz Vojvodine kako bismo iscrpeli tu vodu, jer se dunavski bedemi ne smeju dirati, pa će sve to potrajati minimum još dva, tri dana", kazao je Nikolić.
Vanredna situacija je i dalje u Kladovu, Majdanpeku i Negotinu, jer su brojna mesta u tim opštinama "odsečena od sveta", a do sada je evakuisano oko 400 osoba.
"Većina mesta je bez struje i komunikacije i teško je sve sanirati, jer kiša još uvek nije stala. Veliki nanosi zemlje, blata i šuta su na tim mestima i trebaće nekoliko dana da se to raščisti, pa će se tek onda krenuti sa čišćenjem kuća", naveo je on.
Nikolić je rekao da se u Tekiji i dalje radi na raščišćavanju odrona koji je napravio zastoj i ugrozio stanovništvo. Prema njegovim rečima, pripadnici MUP-a Srije čamcima i terenskim vozilima dostavljaju hranu i vodu stanovništvu, a magistralni put Kladovo-Negotin i dalje je neporohodan zbog odrona.
Mesto Tekija he skoro potpuno zatrpano blatom, ljudi su evakuisani, a strahuje se da bi brdo iznad tog mesta moglo da se pokrene prema naselju. Ipak, procenjuje se da je to malo verovatno.
Meštani Tekije, koja se nalazi između Donjeg Milanovca i Kladova, evakuisani su brodovima do hotela Đerdap u Kladovu. Stanovnici Tekije apeluju da im se dostave hrana i voda i napominju da ne pamte nešto ovakvo.
Poplave i bujice prave probleme i u okolini Donjeg Milanovca. Naime, u selu Boljetin nekoliko kuća je uništeno, kao i seoska škola, saznaje B92. Više od 10 automobila završilo je u bujici i potpuno je smrskano.
Voda ušla i u rudnikeUsled jakog nevremena koje je pogodilo Bor i Majdanpek, voda je prodrla u rudnička postrojenja i proizvodnja u rudnicima bakra u ta dva grada danas je manja za 25 odsto od dnevnog plana.
"Na sreću, nije došlo do opasnijeg prodora vode u rudnička postrojenja i objekte, ali gotovo da nema pogona koji nije stao zbog nestanaka struje izazavanih udarima groma u dalekovode", rekao je direktor Rudnika bakra Bor (RBB) Nebojša Videnović.
Rudarska četa za spasavanje je još od juče u podne u pripravnosti, a mehanizacija je na ugroženim područjima u kojima je tokom noći situacija, kako je ocenjeno, bila dramatična.
"Mašine RTB-a Bor su na ugroženim područjima i rade na uklanjanju svega što su dovukle bujice, kako bi se normalizovala situacija", rekao je generalni direktor RTB Bor Blagoje Spaskovski. |