Da li ste se ikada zapitali kako možete da znate da vam je telefon “napadnut”?
Ako je vaš uređaj spor, obično je to prvi pokazatelj da se neko ušunjao unutra, a uz to se i baterija brzo prazni a aplikacije ne rade ispravno. Napad se najčešće izvodi skrivenom instalacijom zlonamernog softvera, objasnio je Pavel Mjasojedov, partner i direktor ruske kompanije “Intelektualni rezervi”.
– Ovaj softver dolazi do mobilnog telefona putem interneta ili kablovskom vezom sa drugim računarom. Na primer, kada telefon u neregistrovanom servisnom centru dajete na popravku – dodao je stručnjak.
Hakeri pokušavaju da prodru u mobilni telefon uz pomoć programa koji nisu zahtevni za performanse uređaja i punjenje baterije.
U početku telefon možda neće pokazivati znakove hakovanja, a jedini znak biće obaveštenja u aplikacijama i na društvenim mrežama. Ali kasnije će telefon početi da signalizira provalu sam. Pre ili kasnije, počeće prekidi u njegovom radu. Pre ili kasnije, nešto će krenuti po zlu, rekao je Mjasojedov za agenciju “Prajm”.
Da bi se zaštitili, proizvođači preporučuju instaliranje aplikacija preuzetih isključivo iz bezbednih izvora i izbegavanje povezivanja sa nepoznatim računarima.
Ako sumnjate da je vaš pametni telefon već hakovan, stručnjak savetuje da pozovete korisničku službu proizvođača ili prodavca uređaja. Objasniće vam gde možete da obavite dijagnozu na telefonu i oslobodite se sumnji.