Ovo istraživanje preispitalo je uvrežene stavove o tome šta znači biti “jutarnja osoba”. Analizirajući podatke 833 odrasle osobe, naučnici su došli do zaključka da jutarnja budnost ne zavisi toliko od gena.
Ako se probudite, osećate se tromo, pospano i uopšte niste spremni za dan, možda mislite da jednostavno niste „jutarnja osoba“.
Međutim, prema istraživanju objavljenom u časopisu „Nature Communications“, vaš nivo budnosti ujutru može biti više pod vašom kontrolom nego što mislite.
Šta utiče na jutarnju budnost?
Ovo istraživanje preispitalo je uvrežene stavove o tome šta znači biti „jutarnja osoba“.
Analizirajući podatke 833 odrasle osobe, naučnici su došli do zaključka da jutarnja budnost ne zavisi toliko od gena, već od tri ključna faktora vezana za način života.
Učesnici su nosili uređaje za praćenje sna i aktivnosti i merenje nivoa šećera u krvi. Svako jutro su jeli isti doručak, ali je njegov nutritivni sastav varirao tokom studije. Takođe su pratili unos hrane i nivoe budnosti putem aplikacije.
Rezultati su pokazali da tri faktora imaju najveći uticaj na jutarnju budnost:
– duže i kasnije spavanje
– doručak bogat složenim ugljenim hidratima i sa malo šećera
– vežbanje dan ranije
Svaki od ovih faktora nezavisno doprinosi većoj energiji ujutru, što znači da i primena samo jednog od njih može dati pozitivne rezultate.
Spavajte duže i bolje
Ako želite da započnete dan puni energije, buđenje ranije nego obično možda nije najbolja strategija. Metju Voker, doktor neuronauka i psihologije na Kalifornijskom univerzitetu u Berkliju. On dodaje da duži san pomaže telu da eliminiše ‘dug za spavanje’ koji se nakupio usled nedovoljnog sna tokom nedelje.
Za kvalitetniji san možete isprobati dijetetske suplemente koji vam pomažu da spavate duže i dublje.
Redovno vežbajte
Vežbanje ima blagotvorno dejstvo na skoro sve aspekte zdravlja, uključujući jutarnju budnost. Prema dr Rafaelu Valatu i jednom od autora studije, vežbanje promoviše bolji san, što doprinosi većem nivou energije sledećeg dana, piše MInd Body Green.
Čak i kratki kućni treninzi mogu biti veoma efikasni.
Doručkujte pametno
Najbolji doručak su oni bogati složenim ugljenim hidratima i umerenim količinama proteina. Takvi obroci sprečavaju nagle skokove šećera u krvi koji mogu izazvati osećaj umora kasnije tokom dana.
Primeri složenih ugljenih hidrata uključuju voće, cela zrna, slatki krompir i čia semenke. Izbegavajte doručak sa visokim sadržajem šećera i odlučite se za nutritivno bogatu hranu koja pruža dugotrajan osećaj sitosti i energije.
Uz prave navike, svaki dan možete započeti puni energije, prenosi 24 sata.hr.