I dok zvezde trljaju ruke jer će opet da zarade, većina pevača je ogorčena i tvrde da na trgovima nastupaju miljenici vlasti.
– Srpska Nova godina je tradicionalno slavlje, ali kao i za sve gradske vlasti bi trebalo da raspišu tender ukoliko cifra prelazi 3.200 evra, a onda pevači i muzičari daju svoje ponude, pa da se izabere najpovoljnija. Ima donatora i sponzora koji hoće da pomognu gradovima i opštinama, ali mi nije jasno zašto se kriju njihova imena – kaže Radiša Urošević, pevač i odbornik u Skupštini grada Kragujevca.
Nišlijka Maja Nikolić često je pevala na gradskim trgovima u okviru političkih kampanja, ali kada treba da se zaradi nju niko ne zove.
– Pevala sam besplatno, jer sam patriota. Ali, kako dođu na vlast političari brzo zaborave ko je bio uz njih. Kad sam pevala besplatno bila sam dobra. A sad nisam toliko dobra da bi mi neko platio da pevam na nekom trgu i da nešto zaradim. Kad se plaća, političari zovu svoje ljubavnice. Pošto nisam ničija ljubavnica, ne mogu da pevam na trgovima. Nema veze sam što sam besplatno pevala na trgovima, mostovima, na Kosovu, punim srcem. U mom rodnom gradu Nišu nisam pevala 20 godina. Dosta mi je više podmetanja nogu, izdaja i razočaranja – kaže Maja Nikolić.
Radiša protiv Severine
Radiša Urošević se pre nekoliko godina pobunio protiv koncerta Severine Vučković koja je imala koncert na trgu u Kragujevcu.
– To je bilo za vreme prethodne gradske vlasti, a nova vlast nije takva. Po prvi put posle nekoliko godina račun grada je konačno odblokiran. Ali, iz gradskog budžeta se više neće finansirati projekti poput "Selo gori, a baba se češlja". Imamo mi naš KUD Abrašević, imamo Jelenu Tomašević, Mariju Šerifović, Boru Dugića, koji bi, siguran sam, pevali na gradskom trgu, samo da im se pokriju troškovi prevoza – kaže Urošević.
Ogorčenje naroda koji čita o basnoslovnim zaradama pevača, posebno na gradskim trgovima, nije novina. Pre šest godina, na gradskom trgu u Boru je trebalo da zapeva Željko Joksimović. Ali, koncert je otkazan zbog velikih protesta lokalnih sindikata koji su smatrali da bi opštinski novac, umesto da završi u Željkovim džepovima, mogao da se iskoristi da vlasti zakrpe neku od brojnih rupa u gradskom budžetu. U Nišu je prošlog leta otkazan koncert Zdravka Čolića posle negativnih reakcija na društvenim mrežama. Mnogi na estradi smatraju da bi gnev naroda mogao bi se slomiti na pevačima.
– U nekoj drugoj zemlji, narod bi verovatno uzeo motke u ruke. Ali, ne i u Srbiji. Mi smo veseo narod, volimo da slavimo, ali je muka je na trgovima stalno pevaju jedni te isti pevači. To su miljenici vlasti i privilegovani. Mogu da pevaju gde hoće, da zarade koliko hoće, mogu i u zatvor da ne idu ako treba. Ostalima ostaju mrvice, a nekima ni to. Ako ovde jednom konačno zavlada zakon, neće moći tako – kaže Dragan Pantić Smederevac.
Etički razlozi
Novosadski bend Zbogom Brus Li odbio je da nastupi kao predgrupa Cece Ražnatović. Na svom zvaničnom sajtu bend je objavio da su odbili da nastupe iz etičkih razloga.
– Pomalo se kajemo što smo odbili da nastupimo, jer bi to bila jedinstvena prilika da dotaknemo atribute velike majke, duhovno se približimo stvaraocu i eventualno svrstamo sebe u red svetskih, srpskih rokera – ironično poručuju iz benda.
Mnogi na estradi bi imali mnogo toga da kažu na ovu temu. Mnogi bi na trgovima pevali i za džabe, ali im to ništa ne vredi. Većina iz straha ćuti, jer, po običaju, neće nikome da se zameraju.