UNICEF Srbija/Shubuckl.

Formiranje Radne grupe za zaštitu mentalnog zdravlja dece i mladih i razvijanje Akcionog plana sa jasno definisanim odgovornostima među sektorima, neki su od rezultata jednogodišnje implementacije Memoranduma o razumevanju šest ministarstava.

Napredak je takođe postignut na lokalnom nivou, gde se kroz saradnju svih institucija na lokalu razvijaju lokalni protokoli o saradnji u 5 gradova i opština, čime će biti obezbeđena bolja podrška deci, mladima i roditeljima, istaknuto je na Trećoj međunarodnoj konferenciji o mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj podršci dece i mladih.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar u svom obraćanju naglasio je da je mentalno zdravlje dece temelj na kojem gradimo budućnost.

– Vlada Republike Srbije i Ministarstvo zdravlja, uz podršku svih resornih ministarstava, posvećeni su unapređenju sistemske brige o mentalnom zdravlju dece, mladih i roditelja. Zajedničkim snagama koristimo sve dostupne resurse kako bismo obezbedili kvalitetnu podršku, posebno za najugroženije mlade i decu. Ovaj korak predstavlja važan iskorak u reformi i unapređenju sistema podrške za mentalno zdravlje u našoj zemlji. Zdrava Srbija je naš zajednički cilj, a zdrava deca naša najveća i najvažnija investicija u budućnost – rekao je Lončar.

U susret Svetskom danu mentalnog zdravlja, 10. oktobra, Treća međunarodna konferencija okupila je stručnjake, profesionalce iz oblasti obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite i omladinskih organizacija.

Na skupu je obeležena i jednogodišnja implementacija Memoranduma o razumevanju, koji je potpisalo šest ministarstava – Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo prosvete, Ministarstvo turizma i omladine, Ministarstvo rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, i Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju.

Deyana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji, istakla je važnost pružanja kontinuirane psihološke i emocionalne podrške deci i mladima.

Deyana Kostadinova

– Zdrav razvoj mladih predstavlja budućnost Srbije. Svako dete i mlada osoba mora da ima pristup uslugama koje podržavaju mentalno zdravlje. Rana intervencija je mudra investicija – ona jača ekonomsku otpornost Srbije i osigurava dugoročni održivi rast. Ako delujemo sada, možemo da smanjimo negativne ishode poput kriminala, zloupotrebe supstanci i ranog napuštanja školovanja. U isto vreme, možemo da izgradimo zdravije i produktivnije društvo. Ova konferencija je od ključnog značaja, jer podstiče partnerstva koja su neophodna za preuzimanje zajedničke odgovornosti za mentalnu dobrobit mladih, uključujući saradnju sa ministarstvima, korporativnim sektorom i drugim ključnim partnerima – izjavila je Kostadinova.

Tokom konferencije su predstavljeni nacionalni i međunarodni primeri dobre prakse. Posebnu pažnju je izazvao Minimalni paket usluga za mlade, razvijen u saradnji sa Institutom za mentalno zdravlje, jer ima potencijal da značajno unapredi dostupnost i kvalitet usluga na lokalnom nivou.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here