U Privrednoj komori Srbije počela prva regionalna konferencija posvećena ubrzanim promenama i razvoju inženjerskog sektora – Western Balkan Engineering Leadership Forum (WBELF) koja je okupila oko 150 lidera akademske zajednice, kompanija, državnih institucija i studenata.
Ova dvodnevna konferencija kroz niz panela i predavanja istražuje aktuelne izazove i mogućnosti u inženjerskom obrazovanju i industriji na Zapadnom Balkanu, sa ciljem da se odgovori na brze promene koje donose automatizacija i razvoj veštačke inteligencije. Poseban akcenat biće stavljen na uspešne primere povezivanja akademskih programa sa potrebama privrede, razvoj talenata kroz istraživačke projekte orijentisane ka industriji, kao i na prilagođavanje nastavnih planova radi stvaranja nove generacije inženjera spremnih za buduće izazove.
Jelena Begović, ministarka nauke tehnološkog razvoja i inovacija istakla je da se tehnologije razvijaju neverovatnom brzinom i počinju da utiču na naše živote, uključujući i obrazovni sistem, koji mora da počne da se menja, kako bi prilagodio naše mlade generacije novim tehnologijama. „Inženjerstvo je profesija koja je oduvek bila snažna osnova i za razvoj ekonomije i razvoj društva. Sada, pod uticajem novih tehnologija kao što su robotika, automatizacija i veštačka inteligencija, veliko je pitanje kako ćemo se pripremiti kao obrazovni sistem na ovakve izazove, kako ćemo pripremiti nove generacije, i srednjoškolaca, a posebno studenata i budućih stručnjaka da znaju da na pravi način koriste ove tehnologije, ali i da svoje karijere prilagođavaju nekim budućim pozivima i kako će univerziteti odgovoriti na ovaj izazov bržim promenama programa”, rekla je Begović.
Ona je istakla da će biti reči o prisustvu žena u STEM oblastima, odnosno prirodnim naukama i inženjerstvu i tome kako ih motivisati da odaberu karijeru inženjerke. “Ova karijera zaista doprinosi i razvoju našeg društva i može da bude sjajna karijera u Srbiji. Trebalo bi da izgradimo još jači ekosistem, koji će povezati nauku, inovacije, preduzetništvo”, rekla je Begović, zaključujući da se na ovaj način mladi pripremaju za nove izazove i za to da grade karijeru u Srbiji, kao i da na ovaj način možemo vratiti deo naših stručnjaka iz inostranstva.
WBELF forum organizuju Global Engineering Deans Council (GEDC) i International Federation of Engineering Education Societies (IFEES), uz podršku projekta „Velika mala privreda“, koji finansira USAID i Privredne komore Srbije (PKS).
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, Kristofer Hil ukazao je na važnost podrške i učešća na konferenciji koja se bavi inovacijama, a još važnije, koja spaja različite oblasti kako bi celina bila značajnija od njenih delova.
„Ako pogledamo savremenu srpsku ekonomiju, kao i ekonomije regiona, vidimo koliki njen veliki deo čine inženjering i mašinstvo. Međutim, oni ne mogu da funkcionišu u vakumu i potrebna im je podrška institucija, pre svega univerziteta, te je neophodno da rade zajedno. Važno je i da akademska zajednica bude u tesnoj saradnji i sa malim i srednjim preduzećima, koja su nosioci inovacija. U razvoju moderne ekonomije, vidimo da su uspešne zemlje upravo one koje su uspešno integrisale različite sektore. Takođe, nije dovoljna samo integracija između privrede i obrazovanja, već i međusobno povezivanja zemalja celog regiona, zbog čega je ova konferencija toliko značajna”, izjavio je Hil.
Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i intenacionalizaciju PKS istakao je značaj usklađivanja interesovanja nauke i obrazovanja sa interesima privrede.
„I jedno i drugo je, u brzini tehnoloških promena sa kojima se suočavamo, nemoguće bez podrške države, pre svega u razumevanju potreba koje te promene donose na tržištu i kakva nam je edukacija za budućnost potrebna. Naša ekonomija u industrijskom smislu zavisi pre svega od priliva direktnih stranih investcija, a to su kompanije koje najviše zanima koliko inženjera izlazi sa beogradskog, niškog, kragujevačkog univerziteta, te mogu da kažem da živimo u zlatno doba inženjerstva i da je promena vidljiva golim okom. I ima jedna oblast u kojoj smo u prednosti nad Evropskom unijom, a to je broj žena u prirodnim naukama i inženjerstvu i jako mi je drago da zajednički podržavamo tu intenciju“, rekao je Vesović.
„Pre godinu dana smo sanjali da okupimo sve dekane tehničkih fakulteta i studentske lidere iz našeg regiona. Danas smo ponosni što je ovde sa nama 70 dekana, prodekana, rektora i prorektora sa 26 fakulteta, 30 studenata, veliki broj profesora i studenata sa pretkonferencijskih događaja, kao i brojni rukovodioci iz vodećih kompanija i naučno-tehnoloških parkova. Ono što nas je okupilo je ista želja– da izgradimo okruženje u kojem će naša deca moći da ostvare bolje uslove za rad i život ovde, u svojoj zemlji” izjavio je Prof. Zoran Cekić, organizator događaja.
Forum je okupio oko 100 predstavnika domaćih i regionalnih inženjerskih fakulteta, kao i predstavnike kompanija Simens i Quanser koji su globalni sponzori Foruma, kompanije Cisco, koja je i podržala organizaciju događaja, zatim kompanije Continental, Schneider Electric, MikroElektronika, Vinci, Strabag, Nidec, i Johnson Electric. Jedan od globalnih sponzora je i ABET, vodeća svetska organizacija za akreditaciju programa iz oblasti primenjenih i prirodnih nauka, računarstva i inženjeringa.
Upravo povezivanje i saradnja između fakulteta i renomiranih svetskih organizacija kao što je ABET imaju za cilj podizanje domaćih akademskih programa na međunarodne standarde. Na ovaj način inženjerski programi Srbije i Zapadnog Balkana imaju priliku da dobiju najviši nivo sertifikacije, unapređujući tako svoju globalnu prepoznatljivost i konkurentnost.
Tokom dvodnevnog foruma, učesnici će imati priliku i da čuju uvide predstavnika vodećih inženjerskih kompanija kao što su Microsoft i Cisco, koji će govoriti o tome kako definišu ključne veštine i razvijaju programe obuke potrebne za poslove vođene AI tehnologijom. Jedan od panela pružiće i studentsku perspektivu, u okviru koje će mladi inženjeri iz evropskih studentskih organizacija diskutovati o izazovima prelaska sa akademskih studija u profesionalne vode. Poseban panel biće posvećen inkluziji žena u STEM oblastima, sa fokusom na izazove i mogućnosti za žene u inženjeringu.
Ovaj pionirski poduhvat potvrđuje zainteresovanost regiona za unapređenje inženjerskog obrazovanja i industrije kroz povezivanje akademije i privrede. A kako bi inženjerski sektor Zapadnog Balkana ostvario punu konkurentnost na međunarodnom tržištu, učesnici će kroz zaključke i preporuke s konferencije dobiti smernice za reformu obrazovnih programa i prilagođavanje industrijskih praksi.