Donald Tramp, kandidat Republikanske stranke za predsednika SAD, i dalje nema rešenje kako da se suprotstavi Kamali Haris, potpredsednici SAD i izglednoj kandidatkinji Demokratske stranke za američkog predsednika.
Kasni ulazak u izbornu utrku Harisove ostavio ga je ogorčenim, dezorijentisanim i isfrustriranim zbog toga što mu je strategija za koju se pripremao – borba sa Džoom Bajdenom, propala nakon što se on povukao iz trke u korist Harisove.
Bivši predsednik je uvredama i grubom kampanjom prokrčio sebi put u Ovalnu kancelariju 2016. godine – kada su njegovi monolozi rušili sva pravila pristojnosti i politike, mobilišući birače republikanaca koji su žudeli za revolucijom protiv establišmenta.
“Ali osam godina kasnije, sada već poznata taktika postaje zamorna, što je realnost koja je probušena sada kada je Tramp suočen sa novom kampanjom protiv mlađeg, energičnijeg protivnika, umesto da se ponovo bori protiv 81-godišnjeg Bajdena”, piše CNN.
Bivši predsednik, kako navodi CNN, nastavlja po starom, odbijanjem da ostane fokusiran na pitanja poput ekonomije koja bi mu mogla pomoći da pobedi u novembru.
“Stalno propušta šanse da iskoristi ranjivosti Harisove, dajući potpredsednici prostor da pojača svoju kampanju i izbriše Bajdenove anketne deficite.
Gotovo svaki Trampov događaj sada izgleda kao kontrola štete posle prethodnog.
Konferencija za novinare u četvrtak bila je ‘popravni ispit’ za put u Severnu Karolinu u sredu, kada se bivši predsednik rugao svojim pomoćnicima zbog zahteva da održi ‘intelektualni’ govor o ekonomiji i umesto toga otišao svojim putem, fokusirajući se na vređanje svog protivnika”, ističe CNN.
CNN dodaje da kampanja Harisove uživa u spektaklu Trampovih gotovo svakodnevnih lomova. Njema kampanja fokusirana je na ekonomska pitanja i ne hvata se na Trampove “udice” da bude uvučena u rasprave o rasi, polu i ideološkim pitanjima.
Očekuje se da će Harisova predložiti nova ograničenja kako bi osujetila ono što ona smatra podizanjem cena od strane giganata u supermarketima i plan za smanjenje troškova stanovanja, uključujući 25.000 dolara pomoći za uplate za prve kupce kuće.
“Čini se da je tematska pozadina novih planova populistički pokušaj da se Harisova prikaže kao doživotni šampion Amerikanaca koji rade protiv moćnih bogatih korporativnih interesa”, navodi CNN.
Ali ovaj medij upozorava da mnogi planove Harisove vide kao kontroverzne, i da je kritičari već optužuju da podržava onu vrstu kontrole cena koja je često loše funkcionirala drugde.
“Zato postoji mnogo prostora za Trampa da iznese efikasne argumente protiv svog novog protivnika. Ipak, bivši predsednik koji je oduvek verovao da je sam sebi najbolji sagovornik, za sada izgleda da nema dovoljno koherentnosti da to učini”, zaključuje CNN.