Tanjug/AP

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da je “u ozbiljnim pregovorima sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom” povodom okončanja rata u Ukrajini.

Tramp je na svojoj društvenoj mreži “Istina” napisao da je “u ozbiljnim razgovorima” sa Putinom i o velikim bilateralnim ekonomskim projektima koji će uslediti između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.

“Razgovori teku veoma dobro”, naveo je Tramp.

Tramp je dodao da je tokom razgovora sa liderima G7 ranije danas svaki član te grupe preneo svoju posvećenost rešavanju sukoba u Ukrajini.

On je ponovio da rat u Ukrajini, “nikada ne bi počeo” da je on u tom trenutku bilo američki predsednik.

“Svi su kazali da im je cilj da se rat završi, a ja sam naglasio važnost vitalnog ‘Sporazuma o kritičnim mineralima’ između SAD i Ukrajine, za koji se nadamo da će uskoro biti potpisan”, kazao je Tramp.

Dodao je da će taj sporazum, koji predstavlja “ekonomsko partnerstvo”, obezbediti američkom narodu da povrati desetine milijardi dolara i vojne opreme poslate Ukrajini, a da će “takođe pomoći da ukrajinska ekonomija raste kako se brutalni i divlji rat bliži kraju”.

Prvi rusko-američki pregovori na visokom nivou posle mnogo godina održani su 18. februara u prestonici Saudijske Arabije Rijadu.

Sa ruske strane u diskusiji su učestvovali ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i pomoćnik predsednika Jurij Ušakov, dok se SAD predstavljali državni sekretar Marko Rubio, savetnik za nacionalnu bezbednost Majkl Volc i specijalni izaslanik za Bliski istok Stiven Vitkof.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here