Odnosi između milijardera Ilona Maska i američkog predsednika Donalda Trampa, donedavno karakterisani zajedničkim ciljevima i tesnom saradnjom, doživeli su možda najteži trenutak do sada.
U centru sukoba nalaze se nove Trampove uvozne carine koje su uzdrmale globalna tržišta, izazvale pad vrednosti akcija “Tesle” i dovele do ozbiljnog neslaganja između dvojice moćnika.
Prema izveštaju “Vašington posta”, izvršni direktor kompanija “Tesla” i “SpaceX” Ilon Mask tokom vikenda je lično apelovao na Trampa da povuče nedavno uvedene tarife.
Međutim, njegovi pokušaji nisu urodili plodom. Radi se o najvećem javnom neslaganju između Maska i Trampa do sada, a sve dolazi nakon što je Tramp najavio osnovnu carinsku stopu od 10% na sav uvoz u SAD, uz dodatna povećanja za određene zemlje.
Mask, koji vodi i DOGE – Odsek za efikasnost vlade, već je ranije otvoreno govorio protiv trgovinskih barijera.
Na virtuelnom kongresu italijanske desničarske partije Liga, pozvao je na “nultu carinsku politiku” i stvaranje slobodne trgovinske zone između SAD i Evrope, naglašavajući da bi slobodna trgovina donela koristi i jednoj i drugoj strani.
“Tesla” pogođena direktno
Uvođenje tarifa ima direktne posledice po “Teslu”, koja se u velikoj meri oslanja na uvozne delove, naročito iz Kine. Mask je upozorio da će carine od 25% imati “značajan” finansijski uticaj na kompaniju.
U proteklih nekoliko meseci, akcije “Tesle” su pale za više od 40%, a vrednost Maskovog ličnog bogatstva smanjena je za oko 135 milijardi dolara, spustivši ga ispod 300 milijardi, što se poslednji put dogodilo u novembru prošle godine.
Globalna tržišta reagovala su burno: kineski odgovor u vidu carina od 34% na američke proizvode doveo je do šoka na berzama, iako je došlo do kratkotrajnog oporavka.
Ekonomisti upozoravaju da bi ovakva politika mogla izazvati inflaciju, povećati životne troškove i čak dovesti do recesije – čime bi se ugrozila ključna tačka Trampove predsedničke kampanje za 2024.
Ilon Mask i Donald Tramp delili su zajedničku viziju “efikasnije” Amerike i često su bili saveznici u političkom i poslovnom smislu. Ipak, kada se principi slobodne trgovine i korporativni interesi sukobe sa nacionalističkom ekonomskom politikom.
Mask, suočen sa padom “Teslinih” akcija, smanjenjem ličnog bogatstva i rastućom javnom kritikom, sada mora pažljivo da balansira između svoje poslovne vizije i političke realnosti – a sve oči sveta u ovom trenutku posmatraju kako će se ova tenzija dalje razvijati.