Američka kancelarija za upravljanje osobljem poručila je vladinim službenicima za ljudske resurse da zaposleni ne treba da odgovaraju na imejl u kojoj se od njih traži da opravdaju ono što rade, potkopavajući ultimatum milijardera Ilona Maska federalnim radnicima.
Tokom vikenda, Mask je putem interne komunikacije poslao imejl milionima zaposlenih u ime predsednika Donalda Trampa, zahtevajući od federalnih radnika da detaljno navedu šta rade na svom radnom mestu ili će se suočiti sa otpuštanjem. Šefovi agencija od tada su radnicima davali oprečne savete o tome da li da odgovore ili ne.
Maskov ultimatum poslat je u subotu federalnim službenicima, jednog od prvih federalnih organa kojim su Mask i njegov tim u takozvanom “odeljenju vladine efikasnosti” nakon što je Tramp položio zakletvu. Poruka je dala svim radnicima američke vlade, više od dva miliona radnika, jedva 48 sati da navedu svoje podatke u prošloj nedelji i pet tačaka. Mask je naznačio da će se “ignorisanje mejla smatrati ostavkom”, prenosi “Gardijan”.
Naredba je izazvala trenutni haos u celoj vladi, a Trampovo sopstveno vođstvo u saveznim agencijama reagovalo je na potpuno različite načine. Radnicima u Upravi socijalnog osiguranja i odeljenju za zdravstvo i ljudske usluge rečeno je da se pridržavaju e-pošte, a CNN je izvestio da je Ministarstvo transporta naredilo svim svojim zaposlenima da odgovore na Maskovu poštu do isteka roka. To uključuje kontrolore letenja koji se trenutno bore sa velikim nedostatkom osoblja i nizom nedavnih nesreća.
Nekoliko drugih agencija reklo je svojim zaposlenima da se uzdrže, uključujući FBI, gde je novi direktor, Trampov lojalista Keš Patel, zamolio agente da “zaustave sve odgovore”. U Odseku za domovinsku bezbednost, zaposleni su na sličan način obavešteni da “u ovom trenutku nije potrebna nikakva radnja vašeg prijavljivanja”.
Svim zaposlenim u Ministarstvu odbrane, koji sada odgovaraju bivšem voditelju “Foks njuza” i Trampovom pomoćniku Pitu Hegsetu kao sekretaru odbrane, naređeno je da ne odgovaraju na poruku. Zaposlenima u drugim federalnim odeljenjima rečeno je da čekaju dalja naređenja ili da jednostavno ignorišu Maskov edikt.
Normalno je da FBI i nacionalna bezbednost ne treba da opisuju šta su radili – to nije nikakav poraz Trampa, nego dogovor, ali trebalo bi da opišu koliko sati su bili na nekom zadatku, a ne koji im je zadatak.
Maskov edikt inače treba uvesti i u javnom sektoru u Srbiji.