Tragika i herojstvo srpskog naroda

0

U Studentskom kulturnom centru u Beogradu svečano je predstavljeno reizdanje kapitalnog dela "Vreme smrti" akademika Dobrice Ćosića, čime je obeleženo 25 godina od njenog prvog izdanja i odata počast nedavno preminulom autoru.

Potrresno delo: Dušan Kovačević
 

U ovoj značajnoj knjizi srpske književnosti prikazano je jedno od najtežih i najsudbonosnijih razdoblja u istoriji Srbije, od jeseni 1914. pa do proleća 1916. godine. U setu od četiri knjige, Ćosić je u prvoj opisao prilike u Srbiji posle Cerske bitke i drugu Poćorekovu ofanzivu, u drugoj Kolubarsku bitku, u trećoj epidemiju tifusa i valjevsku bolnicu, a u četvrtoj veliku neprijateljsku ofanzivu i povlačenje preko Albanije.
– Mislim da je najvažnije što se sada posle četvrt veka pojavljuje knjiga koja na najbolji način dočarava to najtragičnije doba srpske istorije. Da samo navedem jedan podatak da je tokom bitke za samo dve sedmice izginulo 250 oficira, 16.065 podoficira i vojnika, a 20.000 je ranjeno, eto – to je to vreme smrti. Trebalo je po ovoj knjizi da se snimi TV serija i film pre nekih desetak godina, ali su se izmenile okolnosti i nije došlo do njene realizacije – sa žaljenjem je konstatovao dramski pisac Dušan Kovačević i podsetio na veliki uspeh koji je doživela drama bazirana na "Vremenu smrti".
On smatra da Ćosićevo delo nije roman veka, već najbolje svedočanstvo o tom vremenu koje nove generacije ne znaju.
– Žao mi je što ove nove mlade generacije ne znaju ništa o tom periodu, a teško i da će saznati jer su tek sada male šanse da se u neko skorije vreme snime film ili serija po knjizi. Teško je vreme, a i niko neće da da pare za nešto što je bilo u prošlosti. O tom projektu bi trebalo da se odluči u okviru nacionalnog programa na nivou Ministarstva kulture, jer većina privatnih filmskih produkcija nisu u mogućnosti da urade takav projekat – rekao je Kovačević.

 

Mišin monolog
Nakon promocije, specijalni gost, prvak drame Narodnog pozorišta Mihajlo Miša Janketić je sjajno izveo monolog vojvode Mišića pred početak Cerske bitke, da bi na najbolji način dočarao onaj nesalomivi duh srpskog naroda u čiju slavu je Ćosić napisao svoje remek-delo.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here