– Baba mi je iz Obrenovca, potopljena joj kuća, dugo je odugovlačila, čekala poslednji trenutak i ipak je morala sve da napusti, uzela lekove i otišla kod ćerke u Beograd. Teško joj je, pogotovo što joj je muž u Obrenovcu sahranjen pre dve godine, pa pomisao na tu vodu…
Valeri Spasenović je Beograđanka, govori:
– Imam prijatelje u Obrenovcu. Nikakvih vesti od njih, pokušavam, ali ne mogu da ih dobijem.
Beograđanka je i domarka Silvija Kojić, u Svilajncu ima majku, ujaka, teču i ostalu rodbinu.
– Ušla je voda u kuću, otišli su u selo Bobovo. S majkom se čujem telefonom, pričala mi je kako su dva dana pravili nasip, ali nije uspelo.
Na pitanje imaju li koga poplavom unesrećenog, mnogi volonteri odgovaraju: "Hvala, Bogu, ne", ali i odmah dodaju da bi u svakoj varijanti došli da pomažu.
Svoju profesiju Danijela Čedomirović iz Petrovca na Mlavi opisuje zemaljska stjuardesa, pokraj nje je komercijalista Andrijana Krga iz Smederevske Palanke, koja kaže:
– Ne mogu više da gledam TV, srce će mi pući. Ovde smo svi zajedno, lakše je.
Tu je Smederevac Jovan Nedeljković, do njega Nikola Janković iz Kraljeva, obojica studenti.
– Svako od nas je zadužen za određenu vrstu artikla, tako ih raspoređujemo, pakujemo, nosimo do paleta – kažu.
Devojke dodaju:
– Nismo se ni upoznavali, nemamo vremena. Odmah na posao. A, sada znam da ćemo nastaviti da se družimo. Ne, nije ovaj posao težak, a drago nam je da smo na tako humanom i važnom zadatku. Naše resor su špagete, riža, slane i slatke tegle i slatkiši. Sve složimo u kutije, sreća da su ovi naši muškarci jaki, njima prepuštamo nastavak.
Svaki dan se u sabirnom centru Banjole marljivo radi, ali i nižu nova poznanstva. Eto, matica je i na tome poradila.
Francuska totalno zakazalaKraljevčanka, trgovac Olivera Bogovac objašnjava da joj je internet pomogao da vidi šta se zbiva, a ističe da je na tom planu Francuska totalno zakazala. |