Parastosom u beogradskoj Crkvi Svetog Marka juče je obeležena 19. godišnjica progona Srba iz Hrvatske u akciji "Oluja" kojom je za nekoliko dana proterano više od 200.000 Srba, a ubijeno oko 2.500 ljudi. Pomen žrtvama služio je vladika slavonski Jovan, a prisustvovali su ministar policije Nebojša Stefanović i predsednik Koalicije izbegličkih udruženja Miodrag Linta. Stefanović je istakao da Srbija prevashodno treba da vodi računa o tome kako da obezbedi što bolji život svojim građanima koji su se nakon Oluje nastanili u Srbiji. Linta je ponovio zahtev da međunarodna zajednica, pre svega EU i SAD, zatraže od Hrvatske da ne slavi "Oluju", jer se njome, kako ocenjuje, slavi progon Srba.
Za dom spremni slave "Oluju" |
Dan ranije je na pravoslavnom groblju u Dvoru na Unu održana komemoracija u organizaciji Centra za suočavanje s prošlošću Dokumenta iz Zagreba, Srpskog narodnog veća i Građanskog odbora za ljudska prava.
– Počinjeni su zločini za koje niko nije odgovarao. A svesti o tome da bi neko trebalo da odgovara ima manje nego što to stoji u zakonu – rekao je na skupu predsednik SNV i poslanik u Saboru Milorad Pupovac.
Predsednik Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih i
ubijenih u bivšoj Jugoslaviji Dragan Pjevač prisetio se ubijenih u izbegličkoj koloni, među kojima su bili supružnici Šašo, čiji su ostaci tek nedavno identifikovani i sahranjeni u Beogradu.
Oglasio se i Srpski demokratski forum (SDF) i upozorio da ni 19 godina od završetka Oluje u Hrvatskoj niko nije procesuiran za zločine nad Srbima. Ta organizacija sa sedištem u Zagrebu (čiji je predsednik Veljko Džakula pre dve godine sa hrvatskim državnim vrhom prisustvovao proslavi Oluje u Kninu) ocenjuje da je "konačno vreme da u Hrvatskoj počne stvarni proces suočavanja sa prošlošću".
Štrbac očekujepovoljnu vest iz Haga Devetnaestogodišnjicu "Oluje" proterani Srbi i ove godine su obeležili u Banjaluci sa porukom da je sramota cele Evrope što jedna članica EU kao državni praznik obeležava takav dan. |