Titov papagaj Koki uživa u toploj volijeri

0

 U boj s pravom cičom zimom krenulo se pojačanom nadohranom životinja, koja je količinski za trećinu bogatija od ljetne, jasle su stalno pune hrane, pojilice se odleđuju i pune friškom vodom, a nastambe gdje obitavaju pojedine vrste se griju.

Budući da na brijunskim proplancima, šumama, parkovima obitavaju jeleni lopatari, košute, zebre, antilope, somalijske ovce, mufloni, indijsko sveto govedo Zebu, lame i druge vrste, za njih ne smije biti neugodnih iznenađenja, pa im se osigurava redovito i kvalitetno iće i piće.
Google oglasi

* PRODAJA Kuće
Tražite Jeftine Nekretnine? Pretražite 26.000 oglasa…
www.RealEstateCroatia.com

Posebna briga posvećuje se jednim od najvećih slonova u Europi, Sonyju i Lanki, koji zajedno teže preko deset tona, koje je predsjednik Tito dobio na dar od Indire Gandhi. Njihova nastamba se grije, a kako je zaštićena od bure, ovaj slonovski par rado izlazi izvan toplog "stana" i ovih dana rado provodi više sati na zubatom suncu. Dnevno im se, u zimskim uvjetima, osigurava preko 200 kilograma hrane, jabuka, krušaka, ostalog voća, riže, sijena, a svaki jednim srkom surle popije do deset litara vode.

Prema riječima v.d. stručnog voditelja Branimira Reindla, Sony i Lanka su stalno pod budnim okom veterinara, pa ako se uoči da gube apetit, ili se pokaže da su malaksali, anemični, tada im se preventivno daju vitaminsko- mineralni preparati te zeleni ili indijski čaj.

Papige, predvođene popularnim Titovim 52-godišnjim Kokijem, uživaju u toploj staklenoj zimskoj volijeri, površine tridesetak metara četvornih koja se zagrijava do sobne temperature od 22 do 25 stupnjeva. Kokijev omiljen "meni" sastoji se od jabuka, kikirikija i suncekretovih sjemenki.

Kad je 5. ožujka 2003. rođen u svijetu jedinstven primjerak mješanca somalijske ovce i muflona, nazvan Brionko, u NP-u Brijuni bili su ponosni na svoju malu maskotu. Međutim, danas je Brionko odrastao, ne razlikuje se od ostalih pripadnika stada ovaca i muflona, kojih je ukupno stotinjak, a boravak u pirodi olakšavaju im natkrivene obnovljene nastambe, pod koje se sklanjanju u slučaju kiša i nevremena.

Branimir Reindl zadovoljan je "krvnom slikom" brijunskih životinja, koje ne poboljevaju i ne ugibaju, pri čemu je hvale vrijedan podatak da oko 60 % oplođenih košuta redovito na svijet donosi podmladak. Očigledno im je život na Brijunima ugodan i za ljubav vrlo inspirativan. Unatoč i uspkos vremenskim (ne)prilikama.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here