Tito hteo da beži od Rusa u Švajcarsku!

0

Goran Nikolić

O umešanosti britanskih tajnih službi u brojne događaje, u knjizi "Tajne službe Velike Britanije – Uloga obaveštajno-bezbednosne zajednice u spoljnoj politici Velike Britanije", izdanju "Službenog glasnika" Srbije, piše Lozničanin Goran Nikolić, magistar političkih nauka. A u vezi sa gorepomenutim saznanjima o mogućem Titovom bekstvu od Rusa – Nikolić tvrdi da su ti podaci autentični i provereni i da nema dileme o ovakvoj Brozovoj nameri.

Knjiga je u stvari Nikolićev magistarski rad prilagođen široj javnosti. Prema njegovim rečima, niko nije na tako sistematičan način obradio tu temu, iako se stalno spominje britanska služba. Autor otkriva i da, mada se u medijima često spominju, MI5 i MI6 nisu zvanični nazivi tih tajnih službi i da Britanci imaju još drugih bezbednosnih organizacija.

NAJSTARIJA NA SVETU
– Knjiga je namenjena i stručnoj i široj publici, mislim da je zanimljivo štivo i da čitaoci mogu saznati mnoge nepoznate detalje o radu tajnih službi Velike Britanije na području bivše Jugoslavije. Dosta sam radio na prikupljanju materijala, nekih osam godina, preveo i dva zakona koji regulišu rad njihovih službi.

 

– Studirao sam na Policijskoj akademiji gde se dosta obrađuju bezbednosno zanimljive teme i istražujući rad tajnih službi video sam da je britanska najviše obavijena tajnom. Oni su tek 1992. priznali da imaju tajnu službu, a četiri godine kasnije doneli prvi zakon koji reguliše njihov rad. To je najstarija savremena tajna služba u svetu, sa specifičnim načinom rada. Knjiga govori o vezama između spoljne politike i tajnih službi i kako se u Britaniji donose odluke.

 

 

Kod njih je čast biti pripadnik službe, to se prenosi sa oca na sina, njihovi pripadnici regrutuju se sa najelitnijih univerziteta gde su određeni profesori zaduženi da prepoznaju ko je talentovan za takav rad. Savremena tajna služba prvi put je formirana 1909. godine, a postoji još od 16. veka. U više navrata kroz istoriju tajna služba bila je presudni činilac da Velika Britanija bude uticajna, a svojevremeno i imperija i da zauzima jednu četvrtinu planete – priča Nikolić.

PROVALILI NEMAČKE ŠIFRE
Kroz knjigu otkrivamo koje sve obaveštajne agencije postoje u Ujedinjenom Kraljevstvu, kako su nastale, kako rade i koje su im odlike, a navode se i specijalne političke akcije koje izvode. Tako je, na primer, plan za rušenje komunističkih zemalja sačinjen odmah posle rata. U vreme FNRJ britanske službe nisu uspele da urade mnogo toga na ovom terenu, a najveći domet im je bio dobijanje podataka o skladištima nafte.

Britanske službe su zaslužne za ulazak SAD u Prvi svetski rat. Naime, kada su 1917. Rusi istupili iz rata, odnos snaga prevagnuo je na stranu Nemačke i Austrougarske, a Ameri nisu imali interes da se uključe u borbe na tlu Evrope. Zahvaljujući dešifrovanju telegrama u kojem Nemci od Meksika traže da napadne Sjedinjene Države i nagovori Japance da napadnu američke pacifičke ciljeve kao i njegovim veštim puštanjem u javnost oni uvlače SAD u rat. U Drugom svetskom ratu Britanci su slušali celokupan nemački radio-saobraćaj. Provalili su nemačke šifre, a to je tako čuvano u tajnosti da je Čerčil, mada je znao da će biti bombardovan, žrtvovao Koventri kako Nemci ne bi shvatili da ih ‘slušaju’.

 

Duče britanski agent

U Italiji su tokom Prvog svetskog rata jačali levičarski pokreti koji su tražili istupanje iz rata. Tada je britanska tajna služba angažovala Benita Musolinija, urednika časopisa ‘Il popolo d’Italija’, da vodi desničarske grupe od kojih je kasnije nastao fašistički pokret. Prema najnovijim podacima, u likvidaciju Musolinija, posle pada Italije, umešani su britanski agenti.

U knjizi autor piše i o Dušku Popovu Triciklu, agentu nemačkog Abvera, a zapravo saradniku britanske službe, koji je na vreme obavestio SAD da Japan sprema napad na Perl Harbur. Inače, po njemu je njegov šef Jan Fleming kasnije kreirao Džejms Bonda, najslavnijeg tajnog agenta.

Radili su Britanci i po Balkanu i značajno uticali na ovdašnja dešavanja u Drugom svetskom ratu. U decembru 1940. britanski obaveštajci saznali su da će Nemci preći preko Jugoslavije.

MILOŠEVIĆA ODVELI U HAG

Slobodan Milošević u haškoj sudnici

– Nije mnogo poznato da se general Simović, koji slovi kao vođa pučista, posle rata vratio u Beograd dok je general Mirković, drugi vođa puča i saradnik jednog britanskog agenta, penzionisan kao britanski oficir. Britanija je dan ranije obavestila našu vladu da će Jugoslavija biti bombardovana 6. aprila, a tokom rata imala je misije u oba jugoslovenska pokreta da bi odlučili da podrže Tita – kaže autor knjige koji je završio Policijsku akademiju u Beogradu gde je i magistrirao na Fakultetu političkih nauka.

Prema njegovim rečima, novinar Tim Maršal, koji je devedesetih boravio u Srbiji, u svojoj knjizi je objavio da su petooktobarski prevrat u Srbiji SAD pomogle sa 60 miliona dolara, a Britanci ga sproveli na terenu. Britanski agent rukovodio je i izručenjem Slobodana Miloševića u Hag, navodi Nikolić. Iznosi i da su u Miloševićevo vreme ovde blokirane opozicione radio-stanice pa su Britanci podelili 11 dekodera signala. Program je pravljen u Srbiji i slat Britancima koji su ga puštali preko BBC satelita i tih dekodera.
Nikolić navodi da je prisustvo Britanaca na terenu teško uočljivo jer rade ‘u rukavicama’,kao i da je i kod njih bilo prebega, ali da za novac nikada nisu izdali zemlju, već samo zbog ideologije.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here