"Sud može da analizira okolnosti u kojima je došlo do proglašenja nezavisnosti, može da da svoje mišljenje o tim okolnostima, ali ne može da propisuje državama njihovu politiku priznavanja. To je stvar suvereniteta svake pojedine države. Zato od savetodavnog mišljenja suda u Hagu ne smemo očekivati previše", rekao je Tirk u intervjuu "Politici".
Slovenački predsednik smatra da je "nedavno upozorenje predsednika tog suda Hišasija Ovade sasvim na mestu" i ističe da "greše svi koji u primeru Kosova očekuju da sud donese presudu pod firmom mišljenja. Mišljenje je samo to što i samo ime govori – mišljenje", kazao je on.
Tirk, koji je profesor za međunarodno pravo, ističe da je pitanje jednostranog otcepljenja uvek sporno i uvek povezano sa političkim tenzijama, i u tom smislu i opasno po mir u svetu.
"Ali, u slučaju Kosova moramo uzeti u obzir i humanitarni element. Činjenica je da je u leto 1998. godine došlo do široke upotrebe sile na Kosovu, a žrtava je bilo među civilnim stanovništvom. Ocena o ugroženosti civilnog stanovništva i međunarodnog mira i bezbednosti bila je široko prihvaćena. Uzmite u obzir i činjenicu da je Savet bezbednosti UN još krajem 1998. godine ocenio da je situacija pogoršana do te mere da ugrožava međunarodni mir", rekao je, između ostalog, Tirk.