On smatra da su slučaj Ejupa Ganića ispolitizovale ranije vlasti Srbije "neselektivnim optužbama celog političkog i vojnog rukovodstva BiH" u predmetu "Dobrovoljačka", ali i neki političari u BiH, koji su pokušali da dokažu koliko se zalažu za Ganića, "iako je to stvar pravosuđa i posebno ugovora zaključenog između Srbije i BiH".
"Svaka politizacija ovog slučaja šteti najviše Ganiću. Ljudi su u Dobrovoljačkoj ulici pobijeni, a zločin je zločin bez obzira na broj žrtava. To su pravosudne institucije BiH trebale da procesuiraju, ako ne tada, onda su to do sada svakako trebale da urade. Moramo prvo ispred svoje kuće počistiti da bismo mogli drugima ukazivati na slične slučajeve", rekao je Tihić za "Nezavisne novine".
On je dodao da očekuje da se od krupnijih pitanja završi posao za viznu liberalizaciju i dogovor za popis stanovništva, ali ne i ustavna reforma u BiH. |
On je naveo da je predizborna kampanja u BiH počela od početka ove godine, a moguće i ranije, još od butmirskog procesa.
"Sporazum u ovom procesu nije postignut, jer su se svi više udvarali svom biračkom telu nego što su želeli da postignu kompromis. Pričali su priče onima koji bi sutra trebalo da glasaju za njih pa su želeli da pokažu kako su veliki Bošnjaci, Srbi ili Hrvati", rekao je Tihić.
On je istakao da nije u ratu sa novinarima koji rade u "Avazu" i od toga žive, ali da jeste u sukobu sa konceptom političkog razmišljanja kakav zastupa vlasnik tog lista Fahrudin Radončić i njegovi mediji i da je izborni štab zauzeo stav da ne sarađuje s njima.
"Na neki način oni stvaraju atmosferu ugroženosti Bošnjaka samo zbog toga što su muslimani i pokušavaju da se muslimani svedu na vjersku skupinu. Diskredituju sve Bošnjake koji se suprotstave i ne misle kao Radončić, koji želi da se predstavi kao spasitelj – neki bošnjački Dodik", naveo je Tihić.