Tanjug/AP

Treći talas epidemije koronavirusa zapljusnuo je crnim brojkama i Srbiju, gde su u utorak zabeleženi najgori rezultati od proglašenja pandemije u martu. Da će brojke biti najcrnje do sada uoči redovne konferencije Kriznog štaba za suzbijanje zaraze nagovestio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar. Uz najavu da će cifre biti rekordne, on je izneo alarmantne podatke o žestokom pritisku na zdravstvene ustanove, gde zaposleni iz sebe izvlače zadnje atome snage da zbrinu pacijente, koji munjevitom brzinom pristižu u bolnice.

– U Beogradu je za 24 časa obavljeno 3.118 pregleda. Od tog broja, oko 2.200 bili su prvi pregledi. Na Infektivnoj klinici pregledano je više od 250 ljudi. Popunjenost ove klinike je više od 90 odsto. U KBC Zvezdara, koja je ponovo kovid bolnica, za san je primljeno više od 80 pacijenata. U Areni imamo 273 pacijenta, tako da je slobodno još 237 mesta – rekao je Lončar, upozorivši da je stanje sve teže i da je u bolnicama mesta za lečenje obolelih sve manje.

O tome svedoči i podatak da je na VMC Karaburma, koji od marta radi kao kovid bolnica, trenutno više od 80 pacijenata, uključujući i deset na Intenzivnoj nezi.

Da je treći talas razorniji od prethodnih ukazuje i Milika Ašanin, direktor Kliničkog centra Srbije.

– Mi na dnevnoj osnovi imamo dva do tri puta više zaraženih u ovom talasu nego što smo imali u prvom i drugom talasu. Kao posledica toga imamo veliki pritisak na bolnice u Srbiji. Skoro 10 do 15 odsto pacijenata mora da bude primljeno – rekao je Ašanin.

Osim Beograda, koji je epicentar zaraze, situacija se pogoršava i u drugim delovima Srbije, a naročito u Vojvodini, gde je registrovano trustruko više novozaraženih nego prošle sedmice. Najviše novoobolelih je u Novom Sadu, gde se već danima beleži trocifren broj, a situacija je kritična i u Zrenjaninu i Sremskoj Mitrovici. Ništa bolje nije ni u Kragujevcu i Valjevu, a stanje se komplikuje i u manjim sredinama poput Dimitrovgrada, gde su nadležni proglasili vanrednu situaciju i uveli dodatna ograničenja. Za tim su posegnuli i u Novom Pazaru, gde ugostiteljski objekti, shodno novoj odluci, moraju da se zatvaraju u 21 čas. Vlasnici su zbog toga održali protest pred Gradskom upravom, a potom na kružnom toku nakratko blokirali saobraćaj. To pokazuje da će vlast, kako republička, tako i lokalna, u narednom periodu biti na još većim mukama, jer će biti na meti žestokih kritika i ukoliko zavede restriktivne mere i ako ne posegne za njima pošto su sve brojniji i glasniji zahtevi da se zatvore splavovi i klubovi, kao i sva mesta na kojima se okuplja veliki broj ljudi, što je okidač za širenje zaraze.

U komšiluku sve veća smrtnost

Podaci o broju mrtvih u susednim zemljama izazivaju veliku zabrinutost i u Srbiji, tim pre što stručnjaci objašnjavaju da naša zemlja u ovom talasu kasni za komšilukom 10-15 dana. U Mađarskoj je, prema poslednjim podacima, za 14 časa umrlo 84 ljudi, u Bugarskoj 51, Bosni i Hercegovini 35, Hrvatskoj 34, a u Sloveniji 24. U Srednjoj i Zapadnoj Evropi cuifre su mnogo gore, jer je, recimo, u Češkoj za dan preminulo 225 ljudi.

Nemačka donirala pet respiratora

Nemačka ambasada donirala je zdravstvenim ustanovama u Srbiji pet kliničkih respiratora, a donaciju je u Kliničkom centru Srbije ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru uručio ambasador Nemačke Tomas Šib. Respiratori će biti raspoređeni u intenzivnim negama klinika Kliničkog centra Srbije, a vrednost donacije je 145.000 evra.

– Jasno je da samo zajedno možemo pobediti virus – rekao je Šib i dodao da Srbija može računati na solidarnost Nemačke i EU u borbi protiv korone.

Ne pomažu ni restrikcije

Iako su u zemljama EU zavedene najrigoroznije mere, one za sada, ako je suditi po primeru Nemačke, ne daju rezultate. Registrovano više od 15.000 novih slulajeva korone, od čijih posledica je, prema poslednjem preseku do zaključenja ovog izdanja “Vesti”, preminula 131 osoba. U Francuskoj su izračunali da svakih 20 sekundi jedan Parižanin oboli od korone uprkos zaključavanju zemlje. Restrikcije još nisu urodile plodom ni u Španiji, gde je zabeleženo 55.019 novozaraženih, što je dvostruko više nego dan ranije, kada ih je bilo 25.595.