Ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johana Mikl-Lajtner zahteva izmenu zakonu kako bi se omogućilo oduzimanje državljanstva i proterivanje onih Austrijanaca koji se priključe terorističkim grupacijama.
Aktuelni zakon predviđa da onaj ko u jednoj stranoj zemlji stupi u vojsku automatski gubi austrijsko državljanstvo. Međutim, svi oni koji se priključe terorističkoj grupaciji, koja nema status zvanične vojske, ne podležu zakonu.
U ovdašnjoj javnosti već duže vreme se sve više govori o borcima iz Austrije koji su se priključili ektremnoj grupaciji Islamska država (IS) u borbama u Iraku.
Za priključenje u borbama zakonodavstvo predviđa kaznu zatvora do 10 godina, ali ne i odizimanje državljanstva, što ministarka želi da ispravi.
"Za borce koji se bore na strani nezvanične vojske za sada nema mogućnosti sankcionisanja. To se mora promeniti", kazala je ona dnevniku "Esterajh".
Austrija je, podsetila je Mikl-Lajtner, neutralna država i njeni državljani ne smeju da učestvuju u oružanim konfliktima.
Prema izmenama zakona koje planira, Mikl-Lajtner namerava, u prvom koraku, da građanima koji imaju više državljanstava, u slučaju takve potrebe, oduzme austrijski pasoš.
Šef Ustanove za zaštitu ustavnosti i borbu protiv terorizma (BVT) Peter Gridling već duže vreme upozorava na opasnost "eksplodirajuće radikalizacije salafističke scene u Austriji".
Pored takozvanih austro-džihadista u Siriji, sada se osobe iz Austrije bore i u redovima IS u Iraku.
Više od 100 osoba iz Austrije, duplo više nego 2012, danas se bori u Siriji. Većina tih "austro-džihadista" se priključila Al Nusra frontu, organizaciji bliskoj Al Kaidi. Prema Gridlingu, pojedini od tih boraca sada su prešli u redove IS.
Poternica za Houidijem Ismeva vlasti u Beču: Firas Houidi je poruke ispisao i na granatama
"Podrška terorističkoj organizaciji, podsticanje na teško krivično delo" su obrazloženja zbog kojih je raspisana međunarodna poternica. |