Autor popularne serije knjiga o Disksvetu, koji je 2007. saopštio da pati od Alchajmerove bolesti, traži uspostavljanje sudova koji bi osobama koje boluju od neizlečivih bolesti pomogli da izvrše samoubistvo uz tuđu pomoć.
Pračet navodi da je neophodan pravni okvir kako bi se osiguralo da je osoba koja želi da počini samoubistvo donela odluku "hladne glave", samostalno, bez uticaja sa strane.
"Trenutno, neko ko u ovoj zemlji pomogne drugom da izvrši samoubistvo automatski je osumnjičen za ubistvo. Smatram da je daleko bolje da se neko ko želi da umre obrati sudu zajedno sa prijateljima i članovima porodice i iznese svoj slučaj – tako će barem, ako se i desi, to biti obavljeno uz znanje vlasti ", rekao je Pračet u izjavi za Bi-B-Si.
Britanci podržavaju "ubistvo iz milosrđa"Prema zakonu iz 1961. godine, pomaganje pri samoubistvu tretira se kao krivično delo za koje je zaprećena kazna od 14 godina zatvora. Nedavno su, međutim, donete nove smernice kojima se predviđa jedan broj olakšavajućih okolnosti. Istraživanja pokazuju da 73 odsto Britanaca smatra da treba dozvoliti porodicama da pomognu svojim smrtno bolesnim članovima da sebi oduzmu život. |
Predlog je da ovi sudovi budu sastavljeni i od stručnjaka za porodično pravo i lekara sa dugogodišnjim iskustvom u lečenju pacijenata koji pate od neizlečivih bolesti. Pračet, međutim, smatra da lekare ne treba prisiljavati da pomažu neizlečivim bolesnicima da umru.
"Zaista ne očekujem da lekari i hirurzi budu spremni da pomažu bolesnicima da umru, čak i kada su medicinski nalazi očigledni. To treba da bude njihov izbor", istakao je britanski pisac.
Do masovne podrške u prilog promeni zakona o asistiranom samoubistvu i eutanaziji došlo je nakon niza sudskih slučajeva koji su potresli javnost. Poslednji je bio slučaj Kej Gilderdejl koja je oslobođena krivice za pokušaj ubistva 31-godišnje paralizovane kćerke Lin.