– Tužba Telekoma za mene nije nikakvo iznenađenje, ovo je možda 29. ili 30. koju podnose. U dosadašnja 23 okončana slučaja sve su im tužbe odbačene i ja sam siguran da će se to desiti i sa ovom – rekao je Šabić.
Poverenik je naložio Telekomu da odgovori na pitanja agencije Beta o angažovanju privatnih izvršitelja za naplatu dugova građana – koje kancelarije su angažovane, kako su predmeti podeljeni i koliko im je novca isplaćeno na ime predujma za pokretanje postupaka. Šabić je ocenio da je reč "o raspolaganju značajnim novcem i delovanju službe koja je još nova i u vezi s čijim počecima su otvoreni nizovi pitanja koji se tiču moguće korupcije".
On je kazao da se Telekom ubraja u firme koje "jako često pokušavaju da ponište akt poverenika", i ocenio da u tom preduzeću znaju da je tužba protiv rešenja "nedopušteno pravno sredstvo".
Tužilo i Tužilaštvo!Republičko javno tužilaštvo po prvi put je 2011. tužilo jedno nezavisno regulatorno telo – Poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića. Tužilaštvo na ovaj način pokušava da zaštiti Viši sud, kome je poverenik naložio da dostavi originalne transkripte sa jednog suđenja. |
Inače, Šabić ima mnogo iskustava sa državom koja se silno upinje da građanima uskrati pravo da znaju kako se upravlja njihovim novcem i imovinom, iako je to pravo Ustavom zagarantovano.
Jedan od svežih primera je objavljivanje manjeg dela ugovora o osnivanju Er Srbije posle silnih pritisaka javnosti. Na primer, država i dalje krije ugovor s Fijatom, a vlasti nisu prezale od tužbi protiv Šabića od prvog dana, pa ga je tako Jat svojevremeno tužio da bi se sakrio ugovor o kupovini Erbasovih aviona. Velimir Ilić je kao ministar tužio Šabića da bi sakrio ugovor o koncesiji za autoput Beograd-Požega. Tužio je i Direktorat za civilno vazduhoplovstvo da bi sakrio kolike plate primaju.