Tekst za nepušače

0

 Pušenje izaziva rak i može da dovede do smrti
 

Srbija spada u neslavne rekordere kada je konzumiranje cigareta u pitanju. Drugi smo u Evropi po broju pušača i prvi po broju umrlih od posledica pušenja. Svaki drugi muškarac i svaka treća žena direktno konzumiraju cigarete, a svi smo svakodnevno izloženi duvanskom dimu. Ako želite da pročitate više o pušačima, kliknite ovde.

 

Zašto ne pušimo?

Statistika onkoloških oboljenja svedoči da se svake godine dijagnostikuje 4.300 novoobolelih od pušačkog raka pluća.

 

Od sto osoba, 58 njih će umreti od bolesti srca, a 17 od malignih oboljenja, među kojima prednjače karcinomi bronha, što i ne treba da čudi ako se ima na umu podatak da pluća pušača godišnje sagore 7,5 kilograma duvana

Prošle godine je popušeno oko 20.000.000.000 (20 milijardi) cigareta, a od 2000. godine naovamo uzrok smrti svake desete osobe su posledice pušenja.

Duvan je jedini legalni proizvod koji ubija 30 do 50 odsto svojih konzumenata, a uživaoci duvanskog dima žive 15 godina kraće od nepušača.

 

 

Ko najmanje puši?

Najniži procenat pušača medju članicama Evropske unije ima Slovenija – 22 odsto, pokazuju rezultati ankete koju je sprovela agencija EU za ispitivanje javnog mnjenja Eurobarometar. Anketa je pokazala da u EU ima 46 odsto stanovnika koji nikada nisu pušili, dok je u Sloveniji takvih 55 odsto.

 

Iako u svih 27 članica Unije važi zabrana pušenja na radnom mestu, skoro petina ispitanih (19 procenata) je izjavila da su na poslu i dalje izloženi duvanskom dimu.
 

Šta će se desiti pušačima?

Ako se epidemija pušenja nastavi dosadašnjim tempom, do 2020. godine udvostručiće se broj umrlih, a polovinu ljudi koji danas puše ubiće ova zavisnost, upozoravaju čelnici Svetske zdravstvene organizacije.

 

I dok u svetu svakog sekunda jedno dete umre od gladi, pet miliona plodne zemlje naše planete zasađeno je biljkom koju nijedna životinja, ni u stanju najveće gladi ne bi okusila, jer sadrži čak 4.000 štetnih sastojaka, od kojih su čak 43 kancerogena.

 

 

Zašto se bunimo protiv pušača?

 

Medicinski statističari barataju sa podatkom da se rizik nepušača od dobijanja raka pluća povećava za 12 do 20 odsto ako žive u duvanskom dimu, a rizik za nastanak koronarne bolesti iznosi od 25 do 30 procenata.

 

Procene SZO govore da je u Evropskoj uniji oko 7,5 miliona radnika izloženo duvanskom dimu i da svake godine između 50 i 100.000 zaposlenih nepušača umire zbog prisustva pušača na platnom spisku preduzeća .

 

 

Evropska povelja protiv duvana podrazumeva vazduh bez duvanskog dima. Da svako dete i adolescent ima pravo da bude zaštićen od dima, da svaki građanin ima pravo na vazduh bez dima u zatvorenim javnim prostoriji i sredstvima prevoza, a svaki zaposleni ima pravo da udiše čist vazduh na svom radnom mestu.

 

 

Novi Zakon – znači manje pušača

 

Brojna istraživanja i kontrola zdravlja stanovnika pokazala su da je u Srbiji broj pušača smanjen u odnosu na raniji period, a lekari i stručnjaci tvrde da su tome doprinele medijski propraćene kampanje za borbu protiv pušenja, kao i odlučnost i želja "klijenta" za odvikavanje.

Dr Snežana Alčaz iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici kaže da se pušači se sve više prijavljuju u programe za odvikavanje.

"Razlog je svakako povećana svest o štetnosti duvana i to što pušači sada mogu da saznaju mnogo više o tome kako duvan deluje na njihovo zdravlje putem medija, a i sami lekari češće o tome razgovaraju sa svojim pacijentima".

Alčaz je rekla da je povećan i broj savetovališta za odvikavanje od pušenja, a da se u Domovima zdravlja otvaraju takozvani preventivni centri koji se bave, između ostalog, i tom aktivnošću.

Ona je kazala da se građani za programe odvikavanja javljaju onda kada zdravlje počinje da da biva oštećeno od duvana, a vrlo često se javljaju i nakon što dožive infarkt, kada im se dijagnostikuje bolest pluća i slično.

"Tome je doprineo i Zakon o zabrani pušenja. Često pacijenti navode da žele da prestanu sa pušenjem jer moraju da izlaze napolje da puše, ili da se kriju".
 

Šta sve može da vam se desi ako zapalite cigaretu?

Zapalila cigaretu i eksplodirala!
Frizerka Dženi Mičel (19) iz Velike Britanije poginula je kad se njen srebrni ”Mini kuper” zapalio posle ”katastrofalne eksplozije’‘…(dalje)

 

 

A šta može da vam se desi ako se bunite protiv pušenja?

Ubio gazdu restorana zbog pušenja
Pedesettrogodišnji Dželal Sezgin, vlasnik jednog restorana u Bursi u Turskoj, ubijen je kada je grupu gostiju koji su gledali fudbalsku utakmicu upozorio da je u lokalu zabranjeno pušenje…(dalje)

 

Roditelji-pušači? Katastrofa!

Fejsbuk: Objavila sliku bebe koja puši!
Na popularnoj društvenoj mreži Fejsbuk osvanula je fotografija bebe koja u ustima drži cigaretu. Sliku na kojoj je njen šestomesečni sin postavila je Rebeka Dejvi iz Velike Britanije…(dalje)

 


Sindi Kraford: Lepa sam jer nikad nisam pušila

Bivši supermodel Sindi Kraford istakla je da u životu nikada nije pušila niti se kvarcovala, i da su to glavni razlozi što i sa 44 godine izgleda mladoliko i sveže…(dalje)

 

A jel vidite da može?

Predsednik ostavio cigare posle 50 godina pušenja
Brazilski predsednik Luis Injasio Lula da Silva izjavio je nedavno da nije zapalio nijedan "cigarilo" više od 40 dana i da je ovog puta definitivno raskrstio s pušenjem…(dalje)

 

 

Šokantno: Oralnim seksom protiv pušenja
Nova kampanja protiv pušenja digla je na noge celu Francusku. U njoj su tinejdžeri prikazani kako simuliraju oralni seks sa cigaretama što je prouzrokovalo mnoge rasprave i osude…(dalje)

 

 

Zašto da ustanete pušaču u autobusu?

 

 

Pušači spavaju slabije od nepušača
Pušači tokom spavanja provode manje vremena u dubokom, okrepljujućem snu od nepušača, ustanovili su američki istraživači sa Medicinskog fakulteta univerziteta Džon Hopkins proučavajući aktivnost mozga pušača tokom sna…(dalje)

 

Raj na zemlji za nepušače

Na Kipru je od 1. januara uvedena potpuna zabrana pušenja na javnim mestima, a njeno kršenje biće sankcionisano kaznom od 37 evra na licu mesta ili tužbom sudu, a u tom slučaju kazna može da dostigne i 2.000 evra(dalje)

 

Proterati pušače iz prostorija
Na Fejsbuku srpska grupa "Podrška Zakonu o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru" ima sve više pristalica. Poštovaoci ove grupe znaju zastrašujuće medicinske podatke, a oni koji još nisu dovoljno o tome obavešteni treba da pogledaju brojke koje govore više od hiljadu reči…(dalje)

 

Africi preti pušačka pandemija
Afriku čeka porast smrtnosti od raka ukoliko se u narednoj deceniji ne preduzme nešto da se smanji konzumiranje cigareta na tom kontinentu, na kojem su zakoni protiv pušenja prava retkost, upozorili su američki stručnjaci…(dalje)

 

Kako reagujemo na pušače?

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here