Maslinovo ulje je osnova mediteranske ishrane, koju lekari preporučuju kao najbolju preventivu za očuvanje zdravlja i sprečavanje tegoba poput visokog pritiska, povećanog holesterola, dijabetesa. Ima najveći sadržaj mononezasićenih masnih kiselina i polifenola-antioksidanasa, koji ispoljavaju protivupalno dejstvo i smanjuju rizik za nastanak tromba. Sveže ceđeno ekstra devičansko maslinovo ulje sadrži oleokantal, komponentu koja deluje slično brufenu.
Najbolje je ekstra devičansko maslinovo ulje koje se dobija prvim presovanjem maslina, tako da ima najveću količinu antioksidanasa i najbogatiji ukus.
Devičansko ulje se dobija od drugog presovanja maslina, prečišćeno podleže filtraciji, a ako na flaši piše "ekstra lako", to je znak da je prilično prerađeno i zadržava samo delimično blag ukus masline.
Najveći proizvođači kvalitetnog maslinovog ulja su Španija, Italija i Grčka. Ne treba ga držati u plastičnoj flaši, već isključivo u staklenoj. Najbolje bi bilo da flaša bude od tamnog stakla jer ulje reaguje na svetlo koje mu menja strukturu. Takođe, maslinovo ulje nikako ne treba da stoji na toplom mestu (pored prozora ili u blizini šporeta). Treba ga čuvati na hladnijem i tamnijem mestu, ali ne u frižideru. Tada će se stvrdnuti i ličiti na puter.
Poliranje nameštaja |
Najbolje je čuvati ulje na temperaturi od 16 do 18 stepeni. Uvek treba imati na umu da su tri najveća neprijatelja maslinovog ulja kiseonik, svetlost i toplota. Ponekad se ljudi zbune kada vide određenu boju maslinovog ulja i uplaše se da nije ispravno. Boje, od svetlozelene do tamnobraon, nemaju veze s kvalitetom, već isključivo s vremenom branja i načinom obrade.
Previsoka temperatura kod kuvanja ili prženja na maslinovu ulju uništiće dragocene antioksidanse i zato stručnjaci preporučuju da ga ne treba upotrebljavati na temperaturi višoj od 180 stepeni. Iako mnogi tvrde da se pravilno skladišteno maslinovo ulje može čuvati godinama, to nije tačno. Nakon što ga otvorite, ulje treba potrošiti za maksimalno godinu dana jer nakon toga nema isti sastav nutritivnih vrednosti.
Maslinovo ulje se od davnina koristilo u verskim obredima. U Egiptu u piramidama pronađeni su ostaci keramičkih posuda, u kojima se čuvalo maslinovo ulje i to od divljih maslina. U Starom zavetu maslinovo ulje je simbol blagostanja, sloge i milosti Božje. O maslinovom ulju pisano je još u vreme antičke grčke. Homer ga je nazvao tečnim zlatom. Za Hipokrata, oca medicine, ovo ulje je bilo moćni lek. Prema nekim teorijama, maslinovom ulju se pripisuju i afrodizijska svojstva. Smatra se da daje snagu i živahnost ljubavnim partnerima, što se ogleda i u dvosmislenoj izreci poznatoj u Grčkoj: "Uzmi ulje i dođi mi večeras"…