TANASIĆ

0

U "Imeniku naseljenih mesta u FNRJ", iz 1951. pronašli smo da je to selo kod Travnika u pregledu srpskih prezimena u Bosni Đ. Janjatovića Tanasića, sa velikim brojem slava, ima na širokom prostoru Bosne. Sa slavom Sv. Jovan Krstitelj samo u selima Busovača (Travnik) i Rekavice (Banjaluka), kao i u Derventi, Sarajevu i Tešnju.

Ovi podaci se odnose na kraj 19. veka. Pored toga oni su gradsko stanovništvo, što navodi na zaključak da su bili zanatlije, trgovci, sveštenici ili učitelji. Prvo gradsko hrišćansko stanovništvo u Bosni bili su Cincari, doseljeni posle razaranja njihovih velikih gradova na jugu Balkana, Moskopolja i Janjine u 18. veku.

 

Sarajevo, na primer, počeli su da naseljavaju još od 17. veka. Proverili smo podatke o Cincarima i u Tesliću i u Tuzli, jer su im blizu i Derventa i Tešanj, u kojima je bilo Tanasića.

 

B E S P L A T N O

Istražite svoje poreklo

 

Poštovani posetioci sajta,

Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com

Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.

Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.

Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu.

 

Cincare inače smatramo starim Srbima koji su nastanjivali jug Balkana, današnju Grčku, Albaniju i Makedoniju, izmešanim sa različitim etničkim elementima na tlu Vizantije – preživelim Staro-Makedoncima, Jelinima (Grcima), Jermenima, Jevrejima i drugim mediteranskim etničkim i kulturalnim grupama, ali koji su u svem tom šarenilu sačuvali svoj identitet.

Pretke Tanasića smo pronašli u Tešnju sa prezimenom Kostić. Njihovo opšte predanje, da su poreklom iz Moskopolja i da se odatle doselio njihov predak Kara-Petar Muči, negde oko 1800. godine najranije, zabeležio je M. Filipović.

 

Po drugom, tri brata, Kosto, Tanasije i Vasilj, doselili su se polovinom 18. veka i od njih vode poreklo Kostići, Tanasići i Vasiljevići. U maticama Tešnja, pominje se i Mučijev sin Petar, po kome će se jedna grana prozvati Petrovićima.

 

Danas ih u Tešnju uopšte nema. Neki su sa zanata prešli na trgovinu i postali ugledni trgovci i građani. U crkvi u Vrućici (sada Banja Vrućica kod Teslića) sačuvani su zapisi o raseljavanju ove porodice.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here