U "Imeniku naseljenih mesta u FNRJ", iz 1951. pronašli smo da je to selo kod Travnika u pregledu srpskih prezimena u Bosni Đ. Janjatovića Tanasića, sa velikim brojem slava, ima na širokom prostoru Bosne. Sa slavom Sv. Jovan Krstitelj samo u selima Busovača (Travnik) i Rekavice (Banjaluka), kao i u Derventi, Sarajevu i Tešnju.
Ovi podaci se odnose na kraj 19. veka. Pored toga oni su gradsko stanovništvo, što navodi na zaključak da su bili zanatlije, trgovci, sveštenici ili učitelji. Prvo gradsko hrišćansko stanovništvo u Bosni bili su Cincari, doseljeni posle razaranja njihovih velikih gradova na jugu Balkana, Moskopolja i Janjine u 18. veku.
Sarajevo, na primer, počeli su da naseljavaju još od 17. veka. Proverili smo podatke o Cincarima i u Tesliću i u Tuzli, jer su im blizu i Derventa i Tešanj, u kojima je bilo Tanasića.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta, Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom. Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju. Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Cincare inače smatramo starim Srbima koji su nastanjivali jug Balkana, današnju Grčku, Albaniju i Makedoniju, izmešanim sa različitim etničkim elementima na tlu Vizantije – preživelim Staro-Makedoncima, Jelinima (Grcima), Jermenima, Jevrejima i drugim mediteranskim etničkim i kulturalnim grupama, ali koji su u svem tom šarenilu sačuvali svoj identitet.
Pretke Tanasića smo pronašli u Tešnju sa prezimenom Kostić. Njihovo opšte predanje, da su poreklom iz Moskopolja i da se odatle doselio njihov predak Kara-Petar Muči, negde oko 1800. godine najranije, zabeležio je M. Filipović.
Po drugom, tri brata, Kosto, Tanasije i Vasilj, doselili su se polovinom 18. veka i od njih vode poreklo Kostići, Tanasići i Vasiljevići. U maticama Tešnja, pominje se i Mučijev sin Petar, po kome će se jedna grana prozvati Petrovićima.
Danas ih u Tešnju uopšte nema. Neki su sa zanata prešli na trgovinu i postali ugledni trgovci i građani. U crkvi u Vrućici (sada Banja Vrućica kod Teslića) sačuvani su zapisi o raseljavanju ove porodice.