Odgovornost za destabilizaciju situacije u Siriji u cilju svrgavanja Bašara al Asada, kako bi se pomoglo Izraelu da se nosi sa sve ozbiljnijim uticajem Irana na Bliskom istoku zbog rastućeg nuklearnog potencijala i potvrdi američka dominacija, prema pisanju kanadskog “Global Risrča”, snosi Hilari Klinton.
Ovaj časopis se poziva na dokumente koje je objavio Vikiliks, a na osnovu mejlova koji su procurili sa privatne pošte Hilari Klinton u periodu od 2009. do 2013. godine, kada se nalazila na mestu državnog sekretara u Obaminoj administraciji.
Oni otkrivaju tajne planove tadašnje državne sekretarke za svrgavanje Asada kako bi se ojačala bezbednost Izraela, jer se Iran nikada ne bi odlučio za direktan sukob sa Izraelom, već isključivo za “proksi rat” preko Sirije i Asada sa kojim ima dobre odnose, piše Sputnjik.
– Sirija ne samo da se graniči sa Izraelom, nego je uz to uvek bila i pokrovitelj Libana, u kome je najjača politička snaga Hezbolah. Situacija je u ovom regionu složena i Izrael se nalazi u konstantnom strahu od vojnih operacija. U SAD se pojavila ideja da ako Sirija bude razrušena kao i Irak i lišena mogućnosti da sama sobom upravlja, to može olakšati situaciju u kojoj se Izrael nalazi – objašnjava ruski stručnjak Vladimir Oljenčenko.
Istisnuti Rusiju sa Bliskog istoka
Politikolog Malek Dudakov ističe da je Hilari Klinton poznati “jastreb”, jedan od najmoćnijih i najuticajnijih u Obaminom timu, pa je u skladu sa tim pokušala da aktikuliše i “jastrebsku politiku” nove američke administracije. Ona je svojevremeno podržavala i intervenciju u Libiji, pa je isto želela da učini i sa Sirijom, podseća ekspert.
– Kada je reč o Hilari Klinton i Obami, Klintonova je bila više proizraelski nastrojena od Obame i smatrala je sebe glavnim lobistom izraelskih interesa za razliku od Obame i Džoa Bajdena, koji kao savetnik predsednika nije video podršku Izraela kao jedan od svojih zadataka – navodi Dudakov.
Stručnjaci podsećaju da ne treba zaboraviti antirusku retoriku Hilari Klinton u predizbornoj kampanji, koja ima veze sa njenim prethodnim političkim radom, a naročito u regionu Bliskog istoka. Još kao državni sekretar, Hilari Klinton je kroz podršku Izraelu videla mogućnost da se učvrsti američka dominacija na Bliskom istoku i u potpunosti neutrališe uticaj Rusije, koja ima dobre odnose sa Iranom, glavnim protivnikom Amerikanaca i Libanom.
Na ovaj način, Rusija bi u potpunosti bila istisnuta iz geopolitičke igre na Bliskom istoku, što bi još jednom potvrdilo uspešnost američke hegemonije i učvrstilo savezništvo sa Izraelom, Saudijskom Arabijom, Turskom, Katarom i Egiptom. Međutim Klintonova je već 2013. godine otišla sa mesta državnog sekretara, bez uspeha u svojim planovima, ali i sa skandalom vezanim za proteste u Bengaziju 2012. godine, kada je poginuo američki ambasador Kristofer Stivens.
Eksperti su saglasni da ovakvi navodi i mejlovi koji su dospeli u ruke javnosti predstavljaju dokaz američkog mešanja u unutrašnje poslove Sirije, i da iako SAD nisu uspele da svrgnu Asada, njihove akcije su dovele do rasta ekstremizma u regionu, koji je zahvatio ne samo Siriju već i susedni Irak, zaključuje Sputnjik.