Predsednik Kosova Hašim Tači izjavio je večeras da svi politički subjekti treba da se obavežu na poštovanje odluka Ustavnog suda.
Tači je istakao da nema mišljenje o mogućoj odluci Ustavnog suda u vezi njegovog dekreta za formiranje nove kosovske vlade.
– Ne znam zašto je Ustavni sud uključio i Predsedništvo Kosova u svojoj reakciji na Aljbina Kurtija nakon pritiska sa njegove strane, jer o tom pitanju nikad nisam dao izjavu – poručio je kosovski predsednik.
Prema njegovim rečima, svako treba da se obaveže na poštovanje odluke Ustavnog suda.
Ostavka nije kraj sveta
Naveo je i da ne vodi nikakvu kampanju protiv bilo koga i da je prema njegovom mišljenju dekret o mandataru Avdulahu Hotiju bila ispravna odluka.
Tači je najavio večeras i da može da podnese ostavku na funkciju predsednika Kosova.
Rekao je da će postupati u skladu sa odlukom Ustavnog suda Kosova u vezi s njegovim dekretom da Avdulaha Hotija iz Demokratskog saveza Kosova imenuje za kandidata za novog kosovskog premijera. Kako je naveo, podneće ostavku ako to zahteva Ustavni sud.
– Čak i ako se od mene zatraži da podnesem ostavku, nije kraj sveta – ocenio je Tači.
Kosovo nikada nije imalo slabijeg premijera
Tači je ocenio da Kosovo nikada u svojoj istoriji nije imalo slabijeg premijera od Aljbina Kurtija.
– Ova zemlja nije imala veću neznalicu i slabijeg premijera – istakao je kosovski predsednik.
On je naveo da su v.d. premijera Kosova Aljbin Kurti, v.d. potpredsednika kosovske vlade Haki Abazi i v.d. ministra unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja išli u sobu za prisluškivanje u Telekomu Kosova.
– Aljbin Kurti, Haki Abazi i Dželjalj Svečlja posetili su sobu za prisluškivanje i izvršili krivično delo, isključivši sigurnosne kamere. Ostali su tamo tri dana – naveo je Tači.
Poručio je da se zbog tog dela te tri osobe moraju suočiti s pravdom.
– Tajni odlazak u sobu za prisluškivanje i isključivanje sigurnosnih kamera je krivično delo i oni se moraju suočiti sa pravdom – rekao je Tači.