SZO testira lekove za decu

0

ZCZC

ŠŠ
TANJUG 30E337 1847 3004
EKOS:SVET-DECA-LEKOVI

UNICEF i SZO opominju na manjak specifičnih dečjih lekova
LONDON, 30. aprila (Tanjug) – Fond za decu UN (UNICEF) i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) su danas apelovali da se pojačaju istraživanja i klinička ispitivanja lekova specifično namenjenih deci.
Navodi se da je nedostatak takvih lekova odgovoran za gubitak miliona života godišnje u zemljama u razvoju, prenosi Rojters.
Pomenute organizacije su objavile listu lekova namenjenih deci, ističući da se iz nje jasno uočava postojanje "opasnih manjkova", prenosi Rojters.
Fransisko Blanko, šef za lekove i ishranu UNICEF-a, ističe da zdravstveni radnici i roditelji često pribegavaju korišćenju dela doze za odrasle pri lečenju dece, komadajući pilule ili rastvarajući u vodi deo leka u kapsuli, što nije uvek ni bezbedno ni efikasno.
U UNICEF-u naglašavaju da će vodič za dečje lekove, koji će biti na raspolaganju u onlajn verziji, pomoći doktorima i drugim zdravstvenim radnicima da im 240 bazičnih medikamenata za decu budu dostupniju – informišući ih gde mogu da ih nabave i koliko takvi lekovi koštaju.
"Procenjuje se da oko devet miliona dece svake godine umre iz uzroka koji se mogu lečiti", naglašava Hans Hogercajl, direktor za bazične lekove i farmaceutsku politiku SZO.
Više od polovine tih smrtnih slučajeva je, po Hhogercajlu, izazvano bolestima za koje postoje bezbedni, za decu specijalno napravljeni lekovi. Među ova oboljenja spadaju respiratorni poremećaji, zapaljenje pluća, razne vrste dijareja, neonatalne infekcije, malarija, sida itd. Dostupnost lekova za te bolesti deci zemalja u razvoju je, međutim, još uvek nedovoljna.
Stručnjaci ističu da je izbor dečijih lekova za dijareju i sidu još uvek dosta ograničen, a da je vrlo teško doći do dečijih lekova za tropske bolesti koje imaju endemski karakter u Africi i Aziji.
Primera radi, mali broj farmaceutskih firmi u svetu proizvodi dečje lekove za shistosomijazu, filarijazu, kao i protiv parazita koji potiču iz tla.
SZO preporučuje da kad god je to moguće lekovi za decu budu fleksibilni – i u čvrstom stanju, namenjeni oralnoj primeni, ali i u tečnom obliku. Problem je u tome što je izrada lekova u tečnoj formi često skuplja, a takođe su skuplji i pakovanje, skladištenje i bezbedan transport takvih medikamenata.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here