EPA
Neizvesnost: Nema podataka kada bi Alon Ohel tačno mogao biti razmenjen

Počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić izjavio je za “Vesti” da je Sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hamasa u ponedeljak ušao u drugu fazu i da bi u njoj, u procesu razmene talaca, trebalo da bude oslobođen i 23-godišnji pijanista Alon Ohel, državljanin Izraela i Srbije, poreklom iz Novog Sada.

– Prema Sporazumu o prekidu vatre, postignutom američko-egipatsko-katarskim posredovanjem u Dohi, druga od sveukupno tri faze predviđa da Hamas oslobodi sve preostale žive kidnapovane taoce, muškarce mlađe od 50 godina, kako civile, tako i vojnike, dakle razvrstane u poslednje dve kategorije prioriteta. Kako je Alon Ohel mladić civil, on potpada pod ovu, drugu fazu realizacije sporazuma i svi sa nestrpljenjem očekujemo da uskoro dođe do razmene – poručuje konzul Nikolić.

Porodica se drži viteški

Podseća da Izrael od početka ceni sve što su Srbija i njeno rukovodstvo do sada učinili kako bi se pomoglo u oslobađanju Alona Ohela.

– U Izraelu vlada visok stepen uvažavanja svega što je učinila naša zemlja za Alona, počev od predsednika Republike, Aleksandra Vučića i ministra spoljnih poslova Marka Đurića. Srbija je preduzela sve, pa i više od toga, do doprinese komunikaciji sa relevantnim faktorima. Naše molitve i očekivanja sada su da Alona dočekamo tokom ove druge faze – naglašava Nikolić.

Dodaje da se Alonova porodica sve ove mesece drži viteški.

– Majka Idit, otac Kobi, deda Ahi su pratili žuti klavir koji je krstario svetskim metropolama, ali i našom zemljom, počev od Novog Sada, tako pribavljajući svest o paklu kroz koji prolazi, a kome ni Dante Aligijeri u svojoj “Božanstvenoj komediji” ne bi našao adekvatan krug. Svugde zavređuju empatiju svojim rafiniranim ponašanjem i pozitivnom energijom koju zrače – ističe Nikolić.

Počasni konzul Srbije u Izraelu kaže da još nema podataka o tome kada bi Alon tačno mogao biti razmenjen.

– Alon je otet živ i o tome postoji video zapis posle tragičnih događaja muzičkog festivala Nova. Od tada, u javnosti nije bilo objavljenih dodatnih video-zapisa iz njegovog zatočeništva – kaže Nikolić.

Objašnjava da je Sporazumom predviđeno da će tokom druge faze oslobađanja talaca Izrael osloboditi dogovoreni broj palestinskih osuđenika.

– Dosadašnja razmera je bila 30 za civila, a 50 za vojnika. Podsećam da je Izrael pristao da u zamenu za taoce oslobodi stotine osuđenika na doživotnu robiju, odnosno počinioca najtežih oblika terorizma. Razmena u okviru druge faze je uslovljena time da obe strane pristanu na “održivo smirivanje”, te da se sprovede povlačenje preostalih izraelskih vojnika iz Pojasa Gaze. Sporazumom je takođe predviđeno da pregovori o drugoj fazi započnu 16. dana sprovođenja prve faze, a to je bio ponedeljak, 3. februar – objašnjava Nikolić.

Beograd pomaže: Idit Ohel sa predsednicima Srbije i Izraela

Oslobođeno 13 talaca

Komentarišući dosadašnji tok sprovođenja Sporazuma o prekidu vatre, Nikolić kaže da je u “četiri pulsa prve faze” razmenjeno 13 talaca.

– Kako su za prvu fazu predviđena deca nežnog uzrasta, devojke civili, devojke vojnici, muškarci stariji od 50 godina, te osobe posebno narušenog zdravstvenog stanja, razmenjene su četiri devojke vojnici, osmatrači, tri devojke civila i četiri muškarca, od kojih je jedan, Gadi Mozes 80 godina star. Samo možemo da zamislimo šta znači u tim uslovima biti 15 meseci zatočen, od toga značajan vremenski period i u tunelima, bez adekvatne zdravstvene nege – navodi Nikolić.

Dodaje da većina razmenjenih talaca deluje fizički dobro.

– Osim jedne zatočenice, Emili Damari, koja se vratila bez dva prsta od ranjavanja tokom otmice iz poharanog kibuca Kfar Aza. Podrazumeva se, oni prve dane provode u ovdašnjim bolnicama na pregledima. Što se tiče njihovog psihičkog stanja, bez obzira na stojičko držanje i prve utiske, to će se po rečima stručnjaka videti i tretirati u narednom periodu, koji svakako može da bude i vrlo dug – precizira Nikolić.

Aleksandar Nikolić

Slutnje o sudbini beba

Upitan da li se sporazum o razmeni talaca poštuje, Nikolić objašnjava da se problem pojavio tokom “drugog pulsa”, kada je Hamas prekršio redosled razmene talaca oslobodivši jednu devojku vojnika, pre devojke civila, na šta je Izrael uzvratio odlaganjem dozvole napaćenim palestinskim civilima da se putem koridora Necarim vrate iz centralnog u severni sektor Pojasa Gaze.

– Drugi problem se nametnuo jezivim prisustvom agresivne svetine tokom trećeg pulsa, koja je izazvala tešku zabrinutost za taocima tokom njihove primopredaje Hamasa Crvenom krstu. Konačno i najteže, iz izraelskog, ali i opšte humanog aspekta je sudbina dvojice braće od kojih stariji ima dve godine. Kfir Bivas, najmlađi taoc Hamasa kada je otet imao je samo osam meseci, a njegov rođeni brat Ariel nepune dve godine. Oni nisu oslobođeni u prvom pulsu i ta činjenica dodatno podupire zlokobnu slutnju o njihovoj sudbini. Ovo dvoje riđokosih beba, kidnapovanih u napadu na suverenu teritoriju Izraela percipirani su kao simbol patnje talaca, te svaki pokušaj Hamasa i mnogih medija širom sveta da čitav proces prikažu kao jednoličnu masu razmene zarobljenika sa obe strane dovodi do rezignacije u Izraelu – naglašava Nikolić.

Primirje se poštuje

Nikolić kaže da je dobra vest što od stupanja na snagu sporazuma u Pojasu Gaze nije bilo oružanih dejstava.

– U samom Pojasu Gaze od stupanja na snagu Sporazuma nije bilo oružanih dejstava. Time su konačno prestali gubici u ljudstvu. Sa izraelske strane, na koju ja mogu da se referišem, konačno se ljudi više ne bude uz onu zlokobnu krilaticu medija “dozvoljeno je za objavljivanje”, čime kreće spisak imena mladih vojnika koji su poginuli tokom prethodnog dana, a pošto su o tome obaveštene njihove, u crno zavijene, porodice. Inače, tokom ovog krvavog rata, najtežeg u 77 godina dugoj istoriji moderne države jevrejskog naroda poginulo je 842 vojnika na svim ratištima – precizira Nikolić.

Kritike sporazuma

Upitan na koji način izraelska politička scena, ali i javnost komentarišu sporazum sa Hamasom, Nikolić kaže da jedan deo političke scene i građana ga kritikuje, polemiše ili se čak oštro protivi.

– Zbog Sporazuma iz izraelske vlade, odnosno koalicije je izašao dotadašnji ministar nacionalne bezbednosti – policije, Itamar Ben-Gvir. Na prvu fazu, posle dugih rasprava pristao je Becalel Smotrič, ministar finansija i ministar u Ministarstvu odbrane, ali upozorava da sa svojih sedam poslanika neće pristati na potpuni prestanak borbenih dejstava, što ugrožava sprovođenje druge faze Sporazuma. Takvim razvojem događaja, najveća opoziciona partija Ješ atid koju predvodi Jair Lapida, sin Novosađanina, legendarnog Josefa (Tomija) Lapida, bi pružila parlamentarnu zaštitu zarad sprovođenja Sporazuma, ali bi potom svakako došlo da nepoverenja vladi, odnosno raspuštanja trenutnog saziva Kneseta – objašnjava Nikolić.

Očekivanja od Trampa

Nikolić kaže da izraelski eksperti i analitičari ocenjuju da će mnogo toga biti jasnije definisano nakon susreta premijera Benjamina Netanijahua i novog američkog predsednika Donalda Trampa.

– Takvog stava su i stručnjaci na Institutu za nacionalnu bezbednost INSS, pri Univerzitetu Tel-Aviv, kao i oni na televizijama najvišeg rejtinga, poput Kanala 12. i 13. kanala. Svi izražavaju očekivanja da će mnogo toga biti determinisano tokom posete predsednika vlade Benjamina Netanijahua Beloj kući, te svakako poručuju da je odlučujuću reč u postizanju Sporazuma imao predsednik SAD Donald Tramp, sa izraženom ulogom njegovog specijalnog izaslanika Stivena Vitkofa. Štaviše, jedan od zamajaca trebalo bi da bude normalizacija sa jednom od najvažnijih zemalja ne samo arapskog, već i islamskog sveta uopšte – Saudijskom Arabijom. Ali oko posledica takvog sporazuma izraelsko društvo je duboko podeljeno – precizira Nikolić.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here