Svi bi u penziju sa 63 godine

0

Par godina ranije otići u penziju i još malo uživati u životu – san je mnogih zaposlenih. U Nemačkoj je sličan poklon ponudila velika koalicija, zapravo socijaldemokratsko krilo, koji su insistirali na predizbornom obećanju o odlasku u penziju sa 63 godine. Ministarka za rad Andrea Nales je od početka vatreni zagovornik ove ideje, uverena u njenu opravdanost za radnike koji težinu posla svakog dana osećaju na svojim kostima, zbog čega je zakon neformalno nazvan i Nales paket.

San mnogih zapolsenih: Što duže uživanje u penziji
 

Koliko god da je za privredu ovo rešenje sporno zbog straha od gubitka ionako nedostajuće kvalifikovane radne snage, kod zaposlenih je inicijativa naišla na značajan odziv. U Savezno penzijsko osiguranje je do sada pristiglo 6.000 zahteva, a u regionalna penzijska osiguranja isto toliko – dakle, ukupno oko
12.000 zahteva. I to je tek početak, navodi dnevnik "Bild".
Savezna vlada očekuje da će samo u prvoj godini čak do 150.000 zaposlenih iskoristiti ovu mogućost.
"Mnogi od njih još proveravaju da li mogu da idu u penziju sa 63 godine", izjavio je predsednik nemačke Industrijske i trgovačke komore Erik Švajcer.
On je takođe izrazio zabrinutost da bi mnogi zaposleni mogli ranije da prekinu rad, što bi bio težak udarac za mnoge firme kojima nedostaje kvalifikovana radna snaga.
Penziju bez odbitaka mogu da potražuju svi oni koji su sa 63 godine života uplaćivali 45 godina u državno penzijsko osiguranje. Pritom se u taj period računa i vreme nezaposlenosti, u kojem je neko primao socijalnu pomoć ALG I
, doduše, samo do dve godine pre početka penzije. Faze, u kojima je neko primao pomoć za nezaposlene, ne ulaze u radni staž.

Andrea Nales
 

Tako bi oni koji su rođeni u aprilu 1951. godine mogli već da razmišljaju o penzionerskim danima. Eksperti su izračunali da bi oko 200.000 osiguranika godišnje moglo da iskoristi ovu mogućnost. Oni su takođe došli do zaključka da onaj ko sa 45 godina staža i 63 godine života ode u penziju, profitira dvostruko – dve godine duže dobija penziju i plaća manje poreza. Primera radi, radnik koji je 45 godina zarađivao u visini nemačkog prosečnog dohotka, dobio bi po ovoj opciji 1.287 evra penzije, što je 31.000 za dve godine. Ako bi radio regularno do 65 godine, penzija bi mu bila veća za 57 evra, ali bi morao da živi 110 godina da bi iskoristio prednost koju donosi penzija sa 63 godine.
Protivnici Nales paketa kažu da su na ovaj način neki zaposleni u povlašćenijem položaju u odnosu na druge, kao i da su muškarci favorizovani u odnosu na žene, jer one teško mogu da dostignu predviđene godine državnog osiguranja.
Novi zakon stupa na snagu od 1. jula.

 

Fleksi renta
Jedna druga varijanta, tzv. fleksibilna penzija treba da omogući prekoračenje dosadašnje granice od 65 godina za one koji žele da rade i u dubokoj starosti. Karsten Lineman iz redova CDU/CSU je objasnio da bi se to sprovelo tako da se zaposleni penzioniše i onda nastavi da radi dalje ili da jednostavno nastavi da radi i time zaradi još veću penziju. Ova mogućnost je i za poslodavce i zaposlene na dobrovoljnoj osnovi.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here